Biegiem po górach

Biegać można po parku, wzdłuż rzeki, chodnikiem, a dla bardziej wytrwałych doskonałą formą aktywności są biegi górskie. Dziś o prekursorce biegów górskich w Polsce, Izabeli Zatorskiej.

Izabela Zatorska urodziła się 6 października 1962 roku w Paczkowie. Pierwsze lata dzieciństwa spędziła w Piwnicznej. Jej ojciec był GOPR-owcem, i to on zaszczepił w małej Izie miłość do sportu i gór.

Izabela Zatorska to lekkoatletka z ogromnym bagażem doświadczeń. Brała udział w biegach ulicznych, przełajowych, górskich, a także canicross, czyli bieganie z psem. Występowała w barwach klubów: Górnik Zabrze, Tajfun Krosno, Krośnianka Krosno, LKS Wrocanka. Biegać zaczęła w wieku 15 lat. Izabela Zatorska była również czołową maratonką Polski. Jest pięciokrotną medalistką Mistrzostw Świata w biegach górskich, dwukrotnie zdobyła Puchar Europy w biegach górskich. W biegach górskich zdobyła również srebrny medal na Mistrzostwach Europy Weteranów w 2006 roku. Jest również mistrzynią Europy w maratonie oraz wielokrotną mistrzynią Polski.

Tak o swojej pasji na łamach portalu aktywnyodpoczynek.pl mówi Izabela Zatorska: „Góry przyciągają jak magnes, ładują niesamowitą energią, a na koniec wyciszają i nie ma tam pogoni tylko za wynikiem. Ten wynik i tak jest za każdym razem inny, czas na każdej górze jaki zdobywam jest z goła odmienny nie można go porównać jak np. w biegu maratońskim, czy biegu na dziesięć km. Zdobywając za każdym razem szczyt, walczymy nie tylko z zawodnikami, którzy biegną koło nas, ale przede wszystkim z samym sobą i z dziką naturą, która łatwo się nie daje pokonać i dlatego góry i ludzi związanych z nimi darzę wielkim szacunkiem."

Data: 2013-11-27 godz. 06:57
Pobrano ze strony: www.sportowahistoria.pl