Notatka z życia: Ekstraklasowy rekordzista

Marek Chojnacki to piłkarz z największą liczbą występów w ekstraklasie. Były obrońca ma na swoim koncie aż 452 mecze w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce. Wyczyn ten jest wyjątkowy, gdyż zawodnik wszystkie te spotkania rozegrał w barwach jednego zespołu – ŁKS-u Łódź.

Chojnacki urodził się 6 grudnia 1959 roku w Łodzi. W ekstraklasie udało mu się zadebiutować w sezonie 1977/1978, kiedy to wystąpił w czterech spotkaniach i zdobył nawet swoją pierwszą bramkę. Odtąd ten młody jeszcze zawodnik stał się etatowym obrońcą ŁKS-u na kolejnych kilkanaście lat. Nie był to jednak okres triumfów łódzkiej drużyny. Największymi osiągnięciami Chojnackiego w ŁKS-ie było trzecie miejsce wywalczone w sezonie 1992/1993 oraz finał Pucharu Polski w roku 1994. Większymi sukcesami piłkarz może pochwalić się w piłce młodzieżowej. W 1978 roku wraz z reprezentacją U-18 zdobył brązowy medal nieoficjalnych Mistrzostw Europy, a rok później z kadrą U-20 zajął 4. miejsce w oficjalnych już Mistrzostwach Świata w Japonii. Z Krajem Kwitnącej Wiśni wiążą się inne miłe dla Chojnackiego wspomnienia. To właśnie w tym azjatyckim państwie zaliczył jedyne występy w dorosłej reprezentacji podczas tournée. W odstępie tygodnia czterokrotnie wybiegł na murawę przeciwko Japonii, zaliczając łącznie 270 minut gry.

Marek Chojnacki, mimo że przez większość kariery związany był z Łódzkim Klubem Sportowym, zaliczył także zagraniczny epizod. W rundzie wiosennej sezonu 1988/1989 grał bowiem w zespole ÓFPF Ethnikós Pireus. W Grecji piłkarz spędził jednak tylko dwie rundy (w barwach klubu z Pireusu grał także jesienią sezonu 1989/1990), po czym wrócił do swojej rodzinnej Łodzi i kontynuował przygodę z piłką w ŁKS-ie. W latach 1990-1996 do swojego dorobku w polskiej lidze Chojnacki dołożył 179 występów i 7 goli, co ostatecznie dało bilans 452 występów i 48 bramek. Obrońca nie zakończył jednak kariery po sezonie 1995/1996. Przez dwa lata występował jeszcze w drużynie Karkonosze Jelenia Góra, pomagając jej w uzyskaniu awansu do ówczesnej III ligi. Rekordzista pod względem liczby występów w ekstraklasie buty na kołku zawiesił więc dopiero w roku 1998, w wieku 38 lat.

Marek Chojnacki nawet na moment nie odpoczywał jednak od piłki. Jeszcze w trakcie gry w Karkonoszach Jelenia Góra był nie tylko zawodnikiem tego zespołu, ale też jego trenerem. Przygoda z tym klubem zakończyła się w 1999 roku, kiedy były obrońca został szkoleniowcem Odry Opole. Później trenował jeszcze wiele klubów, także w ekstraklasie (Stomil Olsztyn, ŁKS Łódź, Arka Gdynia) oraz jeden zespół zagraniczny – litewski FC Vinius. Obecnie Chojnacki jest trenerem Zawiszy Rzgów. Jutro będzie obchodził 54. urodziny.

Data: 2013-12-05 godz. 07:57
Pobrano ze strony: www.sportowahistoria.pl