Notatka z życia: Janusz Kotliński

Urodził się dokładnie 67 lat temu. Na swoim koncie ma liczne tytuły, z tym najważniejszym – tytułem mistrza świata w kolarstwie torowym na czele. Janusz Kotliński, bo o nim mowa, przez lata udanie reprezentował Łódź w całej Polsce, a także swój kraj na arenie międzynarodowej.

Kotliński urodził się 19 grudnia 1946 roku w Łodzi i to właśnie z tym miastem był związany przez całą swoją karierę. Reprezentował barwy dwóch łódzkich klubów – Widzewa i Włókniarza. Występując w tych zespołach 16-krotnie wygrywał mistrzostwa Polski – 7 razy sprint i 9 razy konkurencję tandemową.

Największymi sukcesami Kotlińskiego nie były jednak tytuły mistrza Polski. Kolarz startował z powodzeniem także w mistrzostwach świata. Dwukrotnie wraz z Benedyktem Kocotem stawał na najwyższym stopniu podium w tandemie – w 1975 roku w Liege i rok później w Lecce. Niestety, Polakom został odebrany pierwszy ze złotych medali, gdyż Kocot zapomniał stawić się do kontroli antydopingowej i nasz duet został zdyskwalifikowany.

Kotliński nie miał szczęścia także do igrzysk olimpijskich, gdyż konkurencja tandemowa ostatni raz znalazła się w programie tej imprezy w 1972 roku. Cztery lata później w Montrealu już jej nie było, a bez wątpienia polski duet byłby jednym z faworytów do złota. Kotlińskiemu nie było jednak dane nie tylko posmakować olimpijskiego medalu, ale także zadebiutować na igrzyskach.

Data: 2013-12-19 godz. 09:54
Pobrano ze strony: www.sportowahistoria.pl