Notatka z życia: Szymon Janiczko

Jedenaście tytułów mistrza kraju i udział w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Cortina d`Ampezzo w 1956 roku. To największe z sukcesów Szymona Janiczko, hokeisty KTH Krynica oraz Legii Warszawa. Sportowiec, który w 1973 roku wyemigrował do Szwecji, dziś kończy 84 lata.

Urodził się 9 stycznia 1930 roku w Krynicy. W wieku 17 lat zaczął poważna hokejową karierę w miejscowym klubie KTH, szybko dołączając do pierwszej drużyny. W 1949 roku miał już na koncie pierwszy duży sukces – srebro mistrzostw Polski. Rok później Szymon Janiczko przyczynił się swoją grą do zdobycia przez KTH Krynica tytułu najlepszego zespołu w kraju. Do dziś jest to największy sukces tego klubu w historii. Jeszcze przed odejściem do warszawskiej Legii napastnik pomógł drużynie wywalczyć drugi srebrny medal mistrzostw Polski w sezonie 1950/1951 i dopiero potem przeniósł się do stolicy.

Z tamtejszym CWKS-em Janiczko święcił kolejne triumfy. Aż dziesięciokrotnie w trakcie czternastu sezonów w barwach klubu z Warszawy sięgał z kolegami po tytuł mistrza kraju. Łącznie wystąpił w 278 spotkaniach ligowych, w których zdobył 64 bramki. Występując w Legii, hokeista z Krynicy otrzymał pierwsze powołanie do kadry narodowej. Na Igrzyska Olimpijskie do Oslo w 1952 roku jeszcze się nie załapał, ale już cztery lata później był ważnym zawodnikiem reprezentacji, która na olimpiadzie w Cortino d`Ampezzo zajęła 8. miejsce. We Włoszech zdobył jedną bramkę. Wcześniej Janiczko uczestniczył już w Mistrzostwach Świata w Wiedniu w 1955 roku, gdzie narodowa kadra uplasowała się ostatecznie na 7. pozycji. W zmaganiach o tytuł najlepszej drużyny świata brał udział jeszcze dwukrotnie – w 1957 roku w Moskwie i rok później w Pradze, gdzie Polacy zajęli, odpowiednio, 6. i 8. miejsce. Łącznie w narodowej kadrze Szymon Janiczko rozegrał 45 meczów i strzelił 13 goli.

W 1973 roku postanowił wyemigrować do Szwecji, gdzie uczył w szkole i trenował młodzież. O swojej karierze Szymon Janiczko opowiedział jakiś czas temu w krótkim wywiadzie dla Telewizji Małopolskiej:

Artykuł na podstawie:
„Z historii KTH - Szymon Janiczko (1)" i „Z historii KTH - Szymon Janiczko (2)", www.kth.i24.pl, dostęp: 03.01.2014 r.
Bogdan Tuszyński, „Polscy olimpijczycy XX w.", Wydawnictwa Europa, Warszawa 2006.

Data: 2014-01-09 godz. 06:35
Pobrano ze strony: www.sportowahistoria.pl