Peruwiański sport

fot. morguefile.com/kconnors

Sukcesy Peruwiańczyków w ostatniej dekadzie należały do rzadkości. Jedną z przyczyn było brak inwestycji w sport. Nie mniej jednak sport pozostaje integralną częścią życia w Peru.

Piłka nożna

To najbardziej popularny sport w tym kraju. Niestety sukcesy zawodników w tej dyscyplinie sportowej zdarzają się bardzo rzadko, czego przykładem jest walka z reprezentacją Boliwii o końcowe miejsca na Mistrzostwach Świata. Można powiedzieć, że peruwiańscy mężczyźni mają obsesję na punkcie gry w piłkę, ale traktują ją raczej jako dobrą zabawę.
Znani zawodnicy: Nolberto Solano, Juan Manuel "Loco" Vargas, Claudio Pizarro
Najlepsze drużyny: Alianza Lima, Sporting Cristal, Universitario de Deportes

Siatkówka:
Piłka nożna została zdominowana przez mężczyzn, ale nad siatkówką kontrolę przejęły kobiety. Reprezentacja kobiet zajmuje od 2011 roku 15. miejsce w rankingu seniorów FIVB. Na poziomie rekreacyjnym siatkówka zapewnia aktywność sportową dla kobiet w każdym wieku.
Znane zawodniczki: Cecilia Tate, Gabriela Perez de Solar, Natalia Málaga

Surfing
Jest on popularny wzdłuż linii brzegowej Peru, gdzie na północy znajdują się światowej sławy fale takie jak: Máncora czy Puerto Chicama.
Znani zawodnicy: Felipe Pomar, Sofia Mulanovich

Tenis
Tę dyscyplinę sportową uprawiają zazwyczaj bogaci Peruwiańczycy. Korty publiczne znajdują się zazwyczaj w dużych miastach, można je także znaleźć w kurortach czy ośrodkach wypoczynkowych.
Znani zawodnicy: Jaime Yzaga, Luis Horna

Walki kogutów
Większość miast w Peru ma przynajmniej jedną arenę do walk kogutów. Wydarzenie to przyciąga często dużą publiczność. Wszystko odbywa się legalnie i jest otwarte dla publiczności. Jeśli jest się ciekawym kultury peruwiańskim, warto wziąć udział w takim wydarzeniu, lecz nie jest to przyjemny widok.

Data: 2014-04-04 godz. 09:05
Pobrano ze strony: www.sportowahistoria.pl
źródło: goperu.about.com