Od sportu do polityki

Sportowcy to ludzie żyjący aktywnie, często mający dokładny harmonogram dnia. Jednak jest to zawód, w którym emerytura wita już po 30-stce. Co zrobić w tak młodym wieku, kiedy jest się pełnym pasji, energii i chęci życia? Jedni zostają trenerami, inni zakładają własne firmy, jeszcze inni zajmują się polityką. I właśnie tę drogę wybrały nasze dzisiejsze bohaterki.

Dawniej widywaliśmy ją na ringu, dziś jest posłanką Platformy Obywatelskiej. Mowa o Iwonie Guzowskiej. Iwona Guzowska urodziła się 7 lutego 1974 roku w Gdańsku. Trenowała kick-boxing w Fighter Gdańsk oraz w boks w klubie Stoczniowiec Gdańsk. Jest czterokrotną zdobywczynią Pucharu Świata w kick-boxingu, Mistrzynią Holandii i Finlandii oraz siedmiokrotną Mistrzynią Polski w tejże dyscyplinie. Ponadto Iwona Guzowska to wielokrotna mistrzyni Świata i Europy w kick-boxingu i boskie. W 1999 roku jako pierwsza Polka rozpoczęła zawodową bokserską karierę. W 2007 roku uzyskała mandat poselski w okręgu gdańskim, cztery lata później ponownie została wybrana w wyborach parlamentarnych.

Kolejną panią polityk wcześniej uprawiającą sport jest Małgorzata Niemczyk. Pochodzi ona ze sportowej rodziny, podobnie jak jej rodzice, Barbara Hermel-Niemczyk i Andrzej Niemczyk uprawiała siatkówkę. Grała na parkietach klubów polskich, włoskich, tureckich oraz rosyjskich. W latach 1989-2006 była reprezentantką Polski w piłce siatkowej, z którą to w 2003 roku zdobyła mistrzostwo Europy. Po zakończeniu kariery sportowej zajęła się trenowaniem, komentowaniem, została tez pracownikiem Wydziału Sportu w Urzędzie Miasta Łodzi. W 2010 roku uzyskała mandat radnej sejmiku łódzkiego z listy Platformy Obywatelskiej. W wyborach parlamentarnych w 2011 roku została wybrana do Sejmu VII kadencji z Listy Platformy Obywatelskiej.

Posłanką na Sejm VII kadencji jest również Jagna Marczułajtis-Walczak polska snowboardzistka. Brała udział w zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Nagano, Salt Late City (gdzie była czwarta) i Turynie. Jest również czternastokrotną medalistką mistrzostw Polski w snowboardzie, podwójną mistrzynią świata juniorek oraz mistrzynią i wicemistrzynią Europy. Prowadzi szkołę narciarstwa i snowboardu. W 2010 roku z ramienia Platformy Obywatelskiej uzyskała mandat radnej sejmiku małopolskiego. Rok później również z ramienia Platformy Obywatelskiej została wybrana do Sejmu VII kadencji.

Data: 2014-02-26 godz. 09:44
Pobrano ze strony: www.sportowahistoria.pl