Narciarstwo klasyczne niepełnosprawnych

A A A

Najważniejsze daty w historii narciarstwa klasycznego niepełnosprawnych

1984 – Barbara Chmielecka, Jolanta Kochanowska, Henryka Sadowska zajmują 1. miejsce (Sztafeta 3x5 km) w kategorii LW2-9 na Igrzyskach Paraolimpijskich w Innsbrucku (Austria)
1984 – Barbara Chmielecka zajmuje 3. miejsce (5 km) w kategorii LW6/8 na Igrzyskach Paraolimpijskich w Innsbrucku (Austria)
1984 – Barbara Chmielecka zajmuje 3. miejsce (10 km) w kategorii LW6/8 na Igrzyskach Paraolimpijskich w Innsbrucku (Austria)
1984 – Marian Niedźwiadek zajmuje 1. miejsce, Kazimierz Wyszkowski zajmuje 2. miejsce, a Czesław Kwiatkowski zajmuje 3. miejsce (5 km) w kategorii LW3 na Igrzyskach Paraolimpijskich w Innsbrucku (Austria)
1984 – Marian Niedźwiadek zajmuje 1. miejsce, Kazimierz Wyszkowski zajmuje 2. miejsce, a Czesław Kwiatkowski zajmuje 3. miejsce (10 km) w kategorii LW3 na Igrzyskach Paraolimpijskich w Innsbrucku (Austria)
1988 – Marian Damian, Jan Kołodziej, Andrzej Pietrzyk, Kazimierz Wyszkowski zajmują 8. miejsce (Sztafeta 4x5 kilometrów) na Igrzyskach Paraolimpijskich w Innsbrucku (Austria)
1988 – Jan Kołodziej zajmuje 3. miejsce (5 km) w kategorii LW3/9 na Igrzyskach Paraolimpijskich w Innsbrucku (Austria)
1988 – Marcin Kos zajmuje 2. miejsce (5 km) w kategorii LW5/7 na Igrzyskach Paraolimpijskich w Innsbrucku (Austria)
1988 – Jan Kołodziej zajmuje 3. miejsce (10 km) w kategorii LW3/9 na Igrzyskach Paraolimpijskich w Innsbrucku (Austria)
1988 – Marcin Kos zajmuje 1. miejsce, a Jerzy Szlęzak zajmuje 3. miejsce (15 km) w kategorii LW5/7 na Igrzyskach Paraolimpijskich w Innsbrucku (Austria)
1992 – Marian Damian, Jan Kołodziej, Marcin Kos, Andrzej Pietrzyk zajmują 3. miejsce (Sztafeta 4x5 kilometrów) w kategorii LW2-9 na Igrzyskach Paraolimpijskich w Albertville (Francja)
1992 – Jan Kołodziej zajmuje 1. miejsce (5 km) w kategorii LW3, 5/7,9 na Igrzyskach Paraolimpijskich w Albertville (Francja)
1992 – Andrzej Pietrzyk zajmuje 3. miejsce (5 km) w kategorii LW6/8 na Igrzyskach Paraolimpijskich w Albertville (Francja)
1992 – Marcin Kos zajmuje 1. miejsce, a Jan Kołodziej zajmuje 3. miejsce (20 km) w kategorii LW3, 5/7,9 na Igrzyskach Paraolimpijskich w Albertville (Francja)
1994 – Zenona Baniewicz zajmuje 3. miejsce (10 km techniką klasyczną) w kategorii LW2/3/4 na Igrzyskach Paraolimpijskich w Lillehammer (Norwegia)
1994 – Jan Kołodziej zajmuje 2. miejsce (5 km techniką klasyczną) w kategorii LW 2/3/9 na Igrzyskach Paraolimpijskich w Lillehammer (Norwegia)
1994 – Marcin Kos zajmuje 2. miejsce, a Jerzy Szlęzak zajmuje 3. miejsce (5 km techniką klasyczną) w kategorii LW5/7 na Igrzyskach Paraolimpijskich w Lillehammer (Norwegia)
1994 – Marcin Kos zajmuje 1. miejsce, a Jerzy Szlęzak zajmuje 3. miejsce (10 km techniką dowolną) w kategorii LW5/7 na Igrzyskach Paraolimpijskich w Lillehammer (Norwegia)
1994 – Jan Kołodziej zajmuje 8. miejsce (10 km) na Igrzyskach Paraolimpijskich w Lillehammer (Norwegia)
1994 – Piotr Sułkowski zajmuje 2. miejsce, a Jan Kołodziej zajmuje 3. miejsce (20 km techniką klasyczną) w kategorii LW 2/3/9 na Igrzyskach Paraolimpijskich w Lillehammer (Norwegia)
1994 – Jerzy Szlęzak zajmuje 3. miejsce (20 km techniką klasyczną) w kategorii LW5/7 na Igrzyskach Paraolimpijskich w Lillehammer (Norwegia)
1994 – Marcin Kos zajmuje 1. miejsce (20 km techniką dowolną) w kategorii LW5/7 na Igrzyskach Paraolimpijskich w Lillehammer (Norwegia)
1998 – Wiesław Fiedor zajmuje 6. miejsce, Robert Wątor zajmuje 8. miejsce, a Jan Kołodziej zajmuje 10. miejsce (5 km) na Igrzyskach Paraolimpijskich w Nagano (Japonia)
1998 – Robert Wątor zajmuje 8. miejsce (10 km) na Igrzyskach Paraolimpijskich w Nagano (Japonia)
1998 – Wiesław Fiedor, Piotr Kosewicz, Robert Wątor zajmują 6. miejsce (Sztafeta 3x2,5 km) na Igrzyskach Paraolimpijskich w Nagano (Japonia)
1998 – Jan Kołodziej, Andrzej Pietrzyk, Mariusz Pyziak, Piotr Sułkowski zajmują 4. miejsce (Sztafeta 4x5 km) na Igrzyskach Paraolimpijskich w Nagano (Japonia)
1998 – Danuta Poznańska zajmuje 3. miejsce (5 km techniką dowolną) w kategorii ID na Igrzyskach Paraolimpijskich w Nagano (Japonia)
1998 – Danuta Poznańska zajmuje 3. miejsce (15 km techniką klasyczną) w kategorii ID na Igrzyskach Paraolimpijskich w Nagano (Japonia)
2000 – Robert Wątor zajmuje 2. miejsce (15 km) na Mistrzostwach Świata w Crans Montana (Szwajcaria)
2002 – Katarzyna Rogowiec zajmuje 4. miejsce (5 km- techniką klasyczną) na Igrzyskach Paraolimpijskich w Salt Lake City (Stany Zjednoczone)
2002 – Katarzyna Rogowiec zajmuje 9. miejsce (10 km- techniką dowolną) na Igrzyskach Paraolimpijskich w Salt Lake City (Stany Zjednoczone)
2002 – Grażyna Groń, Bogumiła Kapłoniak, Katarzyna Rogowiec zajmują 6. miejsce (Sztafeta 3x2,5) na Igrzyskach Paraolimpijskich w Salt Lake City (Stany Zjednoczone)
2002 – Wiesław Fiedor zajmuje 3. miejsce, a Robert Wątor zajmuje 16. miejsce (5 km siedząc) w kategorii LW12 na Igrzyskach Paraolimpijskich w Salt Lake City (Stany Zjednoczone)
2002 – Wiesław Fiedor zajmuje 1. miejsce, a Robert Wątor zajmuje 6. miejsce (10 km siedząc) w kategorii LW12 na Igrzyskach Paraolimpijskich w Salt Lake City (Stany Zjednoczone)
2002 – Wiesław Fiedor zajmuje 15. miejsce (15 km siedząc) w kategorii LW12 na Igrzyskach Paraolimpijskich w Salt Lake City (Stany Zjednoczone)
2003 – Katarzyna Rogowiec zajmuje 2. miejsce (10 km) na Mistrzostwach Świata w Baiersbronn (Niemcy)
2003 – Katarzyna Rogowiec zajmuje 2. miejsce (15 km) na Mistrzostwach Świata w Baiersbronn (Niemcy)
2003 – Katarzyna Rogowiec zajmuje 2. miejsce (sztafeta 3×2,5 km) na Mistrzostwach Świata w Baiersbronn (Niemcy)
2005 – Robert Wątor zajmuje 1. miejsce (10 km) na Mistrzostwach Świata w Fort Kent (Stany Zjednoczone)
11 marca 2006 – Katarzyna Rogowiec zajmuje 1. miejsce (5 km stojąc - techniką dowolną) na Igrzyskach Paraolimpijskich w Turynie (Włochy)
15 marca 2006 – Katarzyna Rogowiec zajmuje 4. miejsce (10 km) na Igrzyskach Paraolimpijskich w Turynie (Włochy)
17 marca 2006 – Grażyna Groń, Katarzyna Rogowiec, Anna Szarota zajmują 6. miejsce (Sztafeta 3x2,5 km) na Igrzyskach Paraolimpijskich w Turynie (Włochy)
19 marca 2006 – Katarzyna Rogowiec zajmuje 1. miejsce (15 km stojąc - techniką klasyczną) na Igrzyskach Paraolimpijskich w Turynie (Włochy)
2006 – Jan Kołodziej zajmuje 23. miejsce (5 km) na Igrzyskach Paraolimpijskich w Turynie (Włochy)
2006 – Jan Kołodziej zajmuje 14. miejsce (10 km) na Igrzyskach Paraolimpijskich w Turynie (Włochy)
2006 – Jan Kołodziej zajmuje 7. miejsce (20 km) na Igrzyskach Paraolimpijskich w Turynie (Włochy)
2006 – Wiesław Fiedor zajmuje 9. miejsce, a Kamil Rosiek zajmuje 26. miejsce (5 km - osoby na wózkach) na Igrzyskach Paraolimpijskich w Turynie (Włochy)
2006 – Robert Wątor zajmuje 9. miejsce, Wiesław Fiedor zajmuje 15. miejsce, a Kamil Rosiek zajmuje 25. miejsce (10 km - osoby na wózkach) na Igrzyskach Paraolimpijskich w Turynie (Włochy)
2006 – Robert Wątor zajmuje 12. miejsce, Wiesław Fiedor zajmuje 16. miejsce, a Kamil Rosiek zajmuje 24. miejsce (15 km - osoby na wózkach) na Igrzyskach Paraolimpijskich w Turynie (Włochy)
2009 – Arleta Dudziak zajmuje 10. miejsce (bieg pościgowy) na Mistrzostwach Świata w Vuokatti (Finlandia)
2009 – Jan Kołodziej zajmuje 3. miejsce (sprint 1 kilometr) w kategorii LW 2-9 na Mistrzostwach Świata w Vuokatti (Finlandia)
15 marca 2010 – Katarzyna Rogowiec zajmuje 3. miejsce (15 km stojąc - techniką klasyczną) na Igrzyskach Paraolimpijskich w Vancouver (Kanada)
18 marca 2010 – Katarzyna Rogowiec zajmuje 12. miejsce, Arleta Dudziak zajmuje 15. miejsce, a Anna Mayer zajmuje 16. miejsce (5 km stojąc) na Igrzyskach Paraolimpijskich w Vancouver (Kanada)
20 marca 2010 – Arleta Dudziak, Anna Mayer, Katarzyna Rogowiec zajmują 6. miejsce (Sztafeta 3x2,5 km) na Igrzyskach Paraolimpijskich w Vancouver (Kanada)
21 marca 2010 – Katarzyna Rogowiec zajmuje 10. miejsce (Sprint 1 km) na Igrzyskach Paraolimpijskich w Vancouver (Kanada)
2010 – Kamil Rosiek zajmuje 16. miejsce (sprint 1 km - osoby na wózkach) na Igrzyskach Paraolimpijskich w Vancouver (Kanada)
2010 – Kamil Rosiek zajmuje 23. miejsce (10 km - osoby na wózkach) na Igrzyskach Paraolimpijskich w Vancouver (Kanada)
2010 – Kamil Rosiek zajmuje 20. miejsce (15 km - osoby na wózkach) na Igrzyskach Paraolimpijskich w Vancouver (Kanada)
Vuokatti
2-10 kwietnia 2011 – Katarzyna Rogowiec zajmuje 2. miejsce (1,2 km stojąc) na Mistrzostwach Świata w Chanty-Mansyjsku (Rosja)
2-10 kwietnia 2011 – Katarzyna Rogowiec zajmuje 1. miejsce (5 km stojąc) na Mistrzostwach Świata w Chanty-Mansyjsku (Rosja)
2-10 kwietnia 2011 – Katarzyna Rogowiec zajmuje 3. miejsce (15 km stojąc) na Mistrzostwach Świata w Chanty-Mansyjsku (Rosja)
2-10 kwietnia 2011 – Kamil Rosiek zajmuje 5. miejsce (bieg na 10 km - osoby na wózkach) na Mistrzostwach Świata w Chanty-Mansyjsku (Rosja)
2-10 kwietnia 2011 – Kamil Rosiek zajmuje 4. miejsce (bieg na 15 km - osoby na wózkach) na Mistrzostwach Świata w Chanty-Mansyjsku (Rosja)
2011/12 – Katarzyna Rogowiec zajmuje 1. miejsce zdobywając Kryształową Kulę w Pucharze Świata w biegach narciarskich w Vuokatti (Finlandia)
8 marca 2014 – Kamil Rosiek zajmuje 11. miejsce w kategorii LW12 (siedząc, 15 km) na Igrzyskach Olimpijskich, Soczi (Rosja)
12 marca 2014 – Wojciech Skupień zajmuje 18. miejsce LW5/7 (sprint mężczyzn stojąc st. łyżwowym, 1 km) na Igrzyskach Olimpijskich, Soczi (Rosja)
12 marca 2014 – Kamil Rosiek zajmuje zajmuje 16. miejsce w kategorii LW12 (siedząc, sprint 1 km) na Igrzyskach Olimpijskich, Soczi (Rosja)
15 marca 2014 – Kamil Rosiek oraz Wojciech Skupień zajmują 6. miejsce (sztafeta, 4x2,5 km) na Igrzyskach Olimpijskich, Soczi (Rosja)
16 marca 2014 – Kamil Rosiek zajmuje zajmuje 17. miejsce w kategorii LW12 (siedząc, 10 km) na Igrzyskach Olimpijskich, Soczi (Rosja)
16 marca 2014 – Wojciech Skupień zajmuje 18. miejsce LW5/7 Wojciech Skupień zajmuje 18. miejsce LW5/7 (stojąc, 10 km) na Igrzyskach Olimpijskich, Soczi (Rosja)