92. lata Olimpii

2015-07-01, 11:22   A A A   drukuj   Diana Popek

fot. Wikimedia Commons/AlexKazakhov
30 czerwca 1923 roku w Grudziądzu powstał wielosekcyjny klub GKS „Olimpia” Grudziądz. W swojej historii Olimpia prowadziła takie sekcje jak: żużlową, tenisa ziemnego, koszykówki, hokeja na trawie, wioślarstwa, brydża,  szachów oraz żeglarstwa.

Obecne w klubie działają cztery sekcje: piłki nożnej mężczyzn, judo, tenisa stołowego mężczyzn i lekkiej atletyki. Najbardziej rozbudowaną i najstarszą jest sekcja piłki nożnej. Składa się ona z: seniorów grających w I lidze, juniorów, juniorów młodszych, trampkarzy i młodzików w ligach wojewódzkich K-PZPN. Na samym początku składała się ona głównie z piłkarzy z rozwiązanego Klubu Sportowego Powiwoj. Treningi Olimpii w pierwszych latach działalności odbywały się na udostępnionych przez wojsko boiskach. W 1925 roku już na swoim stadionie, T.S. „Olimpia” zawodnicy z Grudziądza przyjmowali ówczesnego Mistrza Polski – Pogoń Lwów. Przez 15 lat klub grał w A-klasie, gdzie zawsze zajmował czołowe miejsca. W 1945 roku swoją działalność wznowił Okręgowy Związek Piłki Nożnej. Drużyna „Olimpii” została zgłoszona do rozgrywek i zakwalifikowano ją do B-klasy. W 1957 roku w ramach reorganizacji ligi, GKS „Olimpia” Grudziądz został zakwalifikowany do nowo utworzonej ligi wojewódzkiej. Również w 1957 roku juniorzy, grający w lidze międzywojewódzkiej, zdobyli Puchar Gazety Pomorskiej. W sezonie 1963/64 zespół juniorów zdobył tytuł Mistrza Okręgu, który reprezentował później w potyczkach o Mistrzostwo Polski. W 1966 roku Mistrzem Okręgu zostali najmłodsi piłkarze GKS „Olimpia” Grudziądz. W 1986 roku zespół z Grudziądza był gospodarzem finału Mistrzostw Polski Juniorów. Z kolei w 1996 roku został rozegrany mecz oldboyów Grudziądza z "Orłami" Kazimierza Górskiego. W sezonie 2010/11 zespół seniorów awansował do I ligi.

Najwybitniejszym wychowankiem wielosekcyjnego klubu GKS „Olimpia” Grudziądz jest Bronisław Malinowski, mistrz olimpijski z roku 1980 w biegu na 3000 metrów z przeszkodami. 

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.