93. lata Ruchu Radzionków

2012-08-14, 08:44   A A A   drukuj  

Zobacz jak doszło do powstania Ruchu Radzionków.

Ruch Radzionków to jeden z najstarszych klubów sportowych na Górnym Śląsku a także jeden ze starszych w Polsce, który istnieje do dziś. Jego korzenie sięgają roku 1919, kiedy to grupa miejscowych działaczy społecznych postanowiła powołac do życia polskie stowarzyszenie pod nazwą Towarzystwo Gier i Zabaw wzorowane na niemieckich "Spiel und Turnverin", co w dosłownym tłumaczeniu znaczy dokładnie towarzystwo gier i zabaw. 14 sierpnia 1919 roku, a więc na dwa dni przed wybuchem I powstania śląskiego w lokalu pana Nowaka w Radzionkowie odbyło się zebranie organizacyjne, polskiej organizacji sportowej, która przyjęła wspomnianą wcześniej nazwę. Tu możemy oddać głos sprawozdawcy z tamtego okresu, który tak nakreślił atmosferę tego dnia "... zwołującym zebranie założycielskie był Rudolf Poloczek, który w swoim zagajeniu stwierdził, że wymogiem czasu jest utworzenie w Radzionkowie podobnie jak w innych miejscowościach na Śląsku, polskiej organizacji sportowej i towarzyskiej, aby z jednej strony przeciwstawić się istniejącej w Radzionkowie niemieckiej organizacji "Spielverein", a z drugiej strony, aby nasza polska młodzież mogła się skupić w jednym związku, który pielęgnowałby ducha polskiego pod względem umysłowym i sportowym...".

W powstaniu, które wybuchło niebawem wzięło udział wielu z założycieli klubu.
28 maja 1920 roku po niespełna dziewięciomiesięcznej działalności podczas walnego zebrania podjęta została uchwała o zmianie nazwy na Towarzystwo Sportowe Ruch Radzionków. Rozważano też następujące możliwości: Piast, Radzin, Żymierski, Jastrząb.

Powrót | źródło: Ruch Radzionków
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.