94. lata AZS Poznań

2013-11-04, 05:54   A A A   drukuj  

AZS Poznań utworzony został 5 listopada 1919 r. na Uniwersytecie Poznańskim. Pierwszym prezesem był Adam Meissner. W okresie międzywojennym AZS Poznań był w Wielkopolsce prekursorem i propagatorem gier zespołowych, hokeja na lodzie, lekkiej atletyki, narciarstwa, szermierki i sportów wodnych.

Przyczynił się do utworzenia w Poznaniu okręgowych związków sportowych, w których azetesiacy odgrywali dominującą rolę. Największe sukcesy w latach 1919 -1939 odnotował w lekkiej atletyce, koszykówce mężczyzn, szermierce, wioślarstwie i tenisie. Wybitną postacią, która przyczyniła się do rozwoju AZS Poznań w okresie międzywojennym był wieloletni prezes, europejskiej sławy uczony Profesor Antoni Jurasz.

W kwietniu 1945 r. AZS Poznań reaktywował swoją działalność. Pierwszym powojennym prezesem był student medycyny Mieczysław Michalski. AZS objął swoją działalnością wszystkie szkoły wyższe Poznania. Upowszechnianiem sportu zajmują się kluby uczelniane. Natomiast sport wyczynowy skoncentrowany jest w klubie środowiskowym i utworzonym w 1976 r. klubie sportowym AZS – AWF.

Powrót | źródło: AZS Poznań
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.