94. lata KS Czuwaj Przemyśl

2012-03-30, 07:28   A A A   drukuj  

Dokładnie 94. lata temu powstał Klub Sportowy Czuwaj Przemyśl. Zobacz, kto był inicjatorem tego wydarzenia.

Już w lecie 1917 roku graliśmy z szomrami, skautami żydowskimi, w piłkę nożną. Graliśmy też, ale rzadziej z Ukraińcami. W zimie używaliśmy sanek żelaznych na Lipowicy. Wielu chłopców na Błoniu uprawiało łyżwiarstwo, niestety tylko na jednej łyżwie. Chodziła cała „banda” z gimnazjum po południu na staw Bodnara koło ulicy Grunwaldzkiej – pisze w swojej „Ścieżce przez życie” Wilhelm Słaby.

To pierwszy przemyślanin urodzony w XX wieku (1.01.1901), współzałożyciel i pierwszy prezes Czuwaju, wybitny działacz harcerski II RP i ZHP na uchodźstwie, pierwszy komendant Szarych Szeregów we Lwowie oraz żołnierz gen. Andersa. Do Polski i Przemyśla powracał przez więzienia NKWD we Lwowie, Kijowie, Charkowie i Kirowgradzie, syberyjskie łagry, Iran, Egipt, Palestynę, RPA i Anglię.

- Trwała jeszcze I wojna a my uprawialiśmy już wiele dyscyplin. Największą popularnością cieszyła się lekkoatletyka i piłka nożna, choć mieliśmy ogromne problemy finansowe i sprzętowe, a ponadto trzeba było kryć się przed profesorami. Trenowaliśmy: biegi, skoki i rzuty - wcześnie rano, przed szkołą, między mostami kolejowym i drogowym. Przychodziło i po kilkadziesiąt osób, chłopcy i dziewczęta. Każdy przynosił, co tylko mógł skombinować: ten kulę, tamten oszczep, ktoś inny namiastkę dysku lub piłkę.... 

Pasję do sportu, pomocnego w podnoszeniu ogólnej sprawności fizycznej, zaszczepiło w nich harcerstwo, które miało przygotować młodzież do walki o odzyskanie niepodległości.

W Wielkanoc, 30 marca 1918 r. Wilhelm Słaby spotkał się na spacerze z kolegami Adamem Kordeckim i Szczepanem Kreicarkiem. Idąc po mieście snuli plany na przyszłość i rozmawiali o wielu sprawach: - Będąc na ulicy Fredry postanowiliśmy założyć przy I Drużynie Harcerski Klub Sportowy „Czuwaj”. Kordecki został pierwszym kapitanem, ja jego zastępcą, a Kreicarek objął obowiązki sekretarza ...

Powrót | źródło: KS Czuwaj Przemyśl
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.