Australijskie kobiety walczące o rozwój sportu

2013-06-14, 07:19   A A A   drukuj   Katarzyna Popek

Australia to kraj z bogatą historią sportową, z którą związani są nie tylko mężczyźni, ale także kobiety. Stały się one ważnym zaczynem sportu w Australii pomimo wielu przeciwności. Brytyjska administracja ukształtowała "męską kulturę" i zgodnie z nią zostały wprowadzone ograniczenia do wzięcia udziału w grach.

Na początku XX wieku sport stał się sposobem do rozwoju Australii. Sukcesy międzynarodowe okazały się ważniejsze od uprzedzeń, zarówno mężczyźni jak i kobiety zostali uznani za narodowe ikony. Wiele nowo wprowadzanych dyscyplin sportowych w tym kraju było znanych wcześniej w Anglii, np. krykiet, tenis czy kolarstwo. W 1888 roku odbył się pierwszy wyścig kolarski kobiet na dystansie 2 mil, natomiast w 1894 roku zorganizowano pierwsze zawody w golfie dla kobiet i mężczyzn. Kolarstwo i golf stały się najbardziej popularnymi sportami, w których zawodnicy obu płci osiągali sukcesy. Pomimo, że Australia była pionierem w dopuszczeniu kobiet do sportu, trudno było im brać udział w organizowanych zawodach. Działo się tak do lat 20., kiedy to został powołany organ do rozgrywek amatorskich w golf. Niestety nawet wtedy kobiety miały wstęp na teren gry tylko w wyznaczone dni. Taki stan rzeczy trwał do lat 70., kiedy musiano przemyśleć zasady i prawo, by każda płeć miała możliwość uczestnictwa w rywalizacji. Pływanie to kolejna dyscyplina sportowa, która cieszyła się dużą popularnością wśród kobiet. Chociaż liczba pań, które chciały uczestniczyć w lekcjach pływania rosła, dostęp do miejskich basenów był ograniczony. Jednak to nie sprawiło, że kobiety zniechęciły się do uprawiania tego sportu. W 1912 roku Fanny Durack i Mina Wylie zdobyły medale na Igrzyskach Olimpijskich w Sztokholmie. Tradycyjne sporty męskie, takie jak rugby czy futbol australijski budziły również zainteresowanie wśród płci żeńskiej, niestety tereny do gry dla nich były dostępne tylko w niedzielę, co wzbudzało gniew wielu duchownych. Warto zauważyć, że w jednej z australijskich akademii sportowych netball (prekursor dzisiejszej koszykówki) stał się tak popularny, że zorganizowano grę po godzinach, co było wielką zmianą społeczną, bo mogły w nich uczestniczyć także kobiety. Natomiast w latach 30. panie zaczęły tworzyć organizacje dla płci żeńskich. Po drugiej wojnie światowej media zaczęły interesować się także ich życiem prywatnym i za przykład podawały Shirley Strickland. W latach 70.-90. wzrastała liczba kobiet trenujących różne dyscypliny sportowe, po braniu udziału w zawodach i igrzyskach olimpijskich dostawały one nagrody, np. rower. W 1984 roku pojawił się akt mówiący, że dyskryminacja jest niezgodna z prawem. Wówczas kluby sportowe otworzyły się na kobiety. Jakiś czas później wprowadzono projekt, by dziewczęta uczyły się wf-u w szkołach, co dzieje się do chwili obecnej.

Powrót | źródło: ausport.gov.au
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.