Austria - królową sportu?

2012-12-14, 06:14   A A A   drukuj   Katarzyna Popek

Austria w swojej historii organizowała wiele znaczących imprez sportowych takich jak: Mistrzostwa świata w hokeju na lodzie czy Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Poniżej przedstawione zostały najważniejsze wydarzenia, odbywające się w tym kraju.

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Innsbrucku (1964)
W Igrzyskach Olimpijskich wzięło udział ponad 1000 sportowców z 36 krajów, rywalizujących ze sobą w 34 konkurencjach 6. dyscyplin sportowych. Zawodnicy mieli okazję wykazać swoje umiejętności m.in. w: bobsleju, biathlonie, hokeju na lodzie, łyżwiarstwie figurowym czy też saneczkarstwie. Najlepszym krajem okazało się ZSRR, natomiast Austria zajęła 2. miejsce. Warto wspomnieć, że Lydia Skoblikowa jako pierwszy uczestnik Igrzysk Olimpijskich zdobyła 4 złote medale.

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Innsbrucku (1976)
Początkowo zawody miały odbyć się w Denver, ale pod naciskiem amerykańskiego stanu Colorado miasto musiało zrezygnować z organizacji. W Igrzyskach Olimpijskich wzięło udział 1123 zawodników z 37 krajów, którzy rywalizowali ze sobą w 37 konkurencjach 6. dyscyplin. Sportowcy z ZSRR okazali się najlepsi, za nimi uplasowali się zawodnicy z NRD i Stanów Zjednoczonych.

Mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim
Mistrzostwa te organizowane były w Austrii aż 8 razy. Zawodnicy z tego kraju zdobyli 85 medali i górują nad innymi państwami w rankingu narciarstwa alpejskiego.

Mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym
Dotychczas Mistrzostwa świata odbyły się w Austrii 5 razy. W rankingu wszystkich państw Austria ze swoimi 18. medalami zajmuje 6. miejsce.

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej (2008)
W 2008 roku Austria i Szwajcaria zorganizowały Mistrzostwa Europy, odbywające się w 8 miastach. W zawodach wzięło udział 16 zespołów z różnych państw. Finałowy mecz rozegrał się w Wiedniu pomiędzy Hiszpanią a Niemcami i zakończył się wynikiem 1:0. Graczem turnieju okazał się wówczas Xavi Hernandez, natomiast David Villa otrzymał miano najlepszego strzelca.

Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej (2010)
Od 19. do 31. stycznia 2010 roku 16 drużyn rywalizowało o tytuł Mistrza Europy. Mecze odbywały się w Graz, Innsbrucku, Wiedniu, Linz oraz Wiener Neustadt. Złoty medal otrzymała Francja, Hiszpania zdobyła srebro, natomiast Islandia po meczu z Polską uzyskała brązowy krążek. Najlepszym strzelcem i zawodnikiem turnieju był Czech - Filip Jicha.

Powrót | źródło: oesterreich.com