Autobiografia Trenera Tysiąclecia

2013-02-19, 07:05   A A A   drukuj   Piotr Stokłosa

„Tak się gra, jak przeciwnik pozwala". „Dopóki piłka w grze, wszystko jest możliwe". „Piłka jest okrągła, a bramki są dwie". To jedne z wielu cytatów Kazimierza Górskiego – Trenera Tysiąclecia, który w prosty, lecz zarazem niezwykle trafny sposób pojmował piłkę nożną. Słowa selekcjonera narodowej reprezentacji w najlepszy sposób oddawały jego osobowość. Z pewnością dlatego jego autobiografia została zatytułowana po prostu „Piłka jest okrągła".

Książka pod takim właśnie tytułem ukazała się w 2004 r. nakładem wydawnictwa Expol. Przy jej pisaniu Kazimierzowi Górskiemu pomagał dziennikarz Paweł Zarzeczny. Znalazły się w niej fragmenty wcześniejszych wspomnień trenera, czyli książek „Sekrety trenera Górskiego", „Z ławki trenera" i „Pół wieku z piłką". „Piłka jest okrągła" to obszerne dzieło liczące ponad 300 stron i wzbogacone wkładkami z kolorowymi fotografiami, które śmiało można uznać za najlepszą pozycję o wybitnym szkoleniowcu.

Przede wszystkim jej niewątpliwą zaletą jest fakt, że została napisana przez samego Kazimierza Górskiego. Dużo lepiej czyta się wspomnienia naocznego świadka zdarzeń, który opowiada nie tylko o samych faktach, ale także swoich emocjach, myślach. Pozwala to lepiej poznać osobowość bohatera, jego charakter. Tak właśnie jest w przypadku autobiografii Trenera Tysiąclecia, z wyjątkiem rozdziału drugiego zatytułowanego „Dziecko Lwowa". Ten napisany jest przez Pawła Zarzecznego, który pisze o dzieciństwie i młodzieńczych latach Górskiego, a także przedstawia jego piłkarską i trenerską karierę do momentu objęcia posady selekcjonera narodowej kadry. Od tamtego momentu najwybitniejszy polski trener piłkarski pisze już w pierwszej osobie. Kolejne rozdziały dotyczące pracy z reprezentacją to przedruk dzienników, które w tamtych czasach prowadził Kazimierz Górski. To niewątpliwa zaleta książki, gdyż wydarzenia nie są opisywane z perspektywy czasu, co w oczywisty sposób zwiększa ich wiarygodność. Były one rejestrowane na świeżo, dzięki czemu są bardziej precyzyjne.

Kolejne części pozycji „Piłka jest okrągła" dotyczą czasu spędzonego przez Trenera Tysiąclecia w Grecji, gdzie Górski święcił triumfy z drużynami Panathinaikosu Ateny i Olympiakosu Pireus i stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych Polaków w tym kraju. Książkę kończy podsumowanie meczów, w których selekcjoner prowadził narodową reprezentację. Warto wspomnieć też o pierwszym rozdziale wydawnictwa. Jest to wywiad z bohaterem książki, w którym odpowiada na pytania Zarzecznego dotyczące wielu spraw związanych z futbolem. Można powiedzieć, że jest to rozliczenie się Górskiego z przeszłością, w znacznej mierze ze sprawami, które ciągnęły się za nim od czasu objęcia stanowiska prezesa PZPN w 1991 r., ale Trener Tysiąclecia mówi również na przykład o ówczesnym stanie polskiej piłki.

„Piłka jest okrągła" to z całą pewnością dobra pozycja dla wszystkich, którzy chcą przypomnieć sobie złotą erę polskiej piłki nożnej lat 70. Trener Kazimierz Górski stał się dla rodzimego sportu postacią wręcz legendarną, symbolem sukcesu, dlatego każdy, kto dotychczas niewiele słyszał o Trenerze Tysiąclecia, powinien sięgnąć po jego autobiografię, aby lepiej poznać historię wyjątkowego szkoleniowca i człowieka.

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.