ISSN
Sportowa Historia

Biathlon paraolimpijski

2014-12-08, 09:42   A A A   drukuj   Przemysław Popek

fot. Wikimedia Commons/William D. Moss
Biathlon to dyscyplina sportowa dla wszystkich. Uprawiają ją wszystkie grupy startowe: siedzący, stojący, a także niewidomi, którym trafienie w tarczę umożliwia specjalna aparatura dźwiękowa zespolona z celownikiem.

Po raz pierwszy niepełnosprawni biathloniści stanęli do rywalizacji na Igrzyskach Paraolimpijskich w 1988 roku w austriackim Innsbrucku. W tych pierwszych biathlonowych zmaganiach wziął udział Marian Damian, który w trzynastoosobowej stawce zajął ósme miejsce. Wygrał Fin Jouko Grip. Cztery lata później we francuskim Albertville, Polacy nie startowali. W 1994 roku w Lillehammer mieliśmy w sumie jedenastu reprezentantów w biathlonie. Nowością dla nas był start kobiet, wśród Polek najlepsze miejsce zajęła Beata Pomietło, która była szósta. Na pierwszy medal w trzeba było poczekać do 2002 roku, kiedy to Bogumiła Kapłoniak zajęła 3. miejsce (7,5 km stojąc) na Igrzyskach Paraolimpijskich w Salt Lake City. Póki co to jedyny nasz krążek paraolimpijski w tej dyscyplinie sportu. Za cztery lata XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie, które odbędą się w południowokoreańskim Pyeongchangu, czy uda nam się poprawić dorobek medalowy? Czas pokaże!
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.