Biografia Puskasa

2013-12-17, 06:49   A A A   drukuj   Piotr Stokłosa

Trudno polemizować ze stwierdzeniem, że każda legenda futbolu powinna doczekać się książki. Bardzo dobrze więc, że od tego roku polscy czytelnicy mogą zapoznać się z biografią Ferenca Puskasa, jednego z najwybitniejszych zawodników w historii piłki nożnej. Jego losy postanowił spisać Marek Andrzejewski, profesor Uniwersytetu Gdańskiego.

Iluż to wątpliwej klasy zawodników wydało już swoje książki? Ilu autorów postanowiło spisać ich historie, mimo że nie było w nich nic nadzwyczajnego? Znalazłoby się pewnie co najmniej kilkanaście przykładów. Dobrze więc, że są jeszcze wydawnictwa akademickie, które w swojej działalności nie kierują się tylko i wyłącznie zyskiem. Świetnie, że znajdują się ludzie, którzy chcą pisać nie o gwiazdach współczesnego futbolu, o których kibic wie już właściwie wszystko, ale o prawdziwych legendach, których losy nie są dobrze znane większości fanów.

„Ferenc Puskas. Legenda futbolu". Tak brzmi tytuł biografii, która w lipcu tego roku ukazała się w Polsce nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego. Jej autorem jest historyk - prof. dr hab. Marek Andrzejewski. Ten sam człowiek na swoim koncie ma już inną książkę sportową. W 2004 roku wydana została pozycja „Roman Korynt. Legenda gdańskiej Lechii", w której autor przybliżał sylwetkę jednego z najwybitniejszych piłkarzy reprezentujących biało-zielone barwy. Teraz Andrzejewski postanowił zająć się zagranicznym zawodnikiem, którego losy nie stały się dotychczas w Polsce przedmiotem większego opracowania.

Książka „Ferenc Puskas. Legenda futbolu" liczy nieco ponad 170 stron, na których autor całościowo przedstawia życiorys Węgra. W pierwszym rozdziale pisze o jego dzieciństwie i latach młodości, kończąc tę część opisem jego debiutu w drużynie narodowej. Następnie autor przechodzi do największych sukcesów Puskasa – złota wywalczonego wraz ze „złotą jedenastką" na Igrzyskach Olimpijskich w Helsinkach, zwycięstwa 6:3 z Anglikami na Wembley czy wygranej z tym samym rywalem w Budapeszcie 7:1. W drugim rozdziale niezwykle ciekawy jest też wątek polskich potyczek z reprezentacją Węgier i Puskasem. Szczególnie interesujące są okoliczności spotkania z 1952 roku, kiedy to Węgrzy w meczu rozgrywanym w Warszawie prowadzili z Polakami po pierwszej połowie 5:0. Obecni na stadionie ministrowie rządu z premierem Józefem Cyrankiewiczem na czele, musieli palić się ze wstydu. Do tego stopnia, że premier miał nawet interweniować u rządowych przedstawicieli gości, aby Puskas i spółka w imię braterskiej przyjaźni narodów nie pogrążali Polaków. Prośby zostały wysłuchane, gdyż Węgrzy po przerwie nie zdobyli już żadnej bramki, za to pozwolili naszej drużynie zaliczyć honorowe trafienie.

Podobnych anegdot autor przytacza w książce znacznie więcej, przez co czyta się ją przyjemnie. Interesujące są też następne rozdziały – jeden w całości poświęcony wielkiemu rozczarowaniu, czyli Mistrzostwom Świata w Szwajcarii w 1954 roku, na które Węgrzy jechali w roli zdecydowanych faworytów, a przegrali w finale z reprezentacją RFN i kolejny spożytkowany na opis tego, co działo się w życiu Puskasa po powrocie z tego turnieju. Gdzieś w tle biografii przewijają się wątpi historyczne – sytuacja na Węgrzech po II wojnie światowej, powstanie z 1956 roku, a wszystko to uzupełnione jest opisem stosunku rodaków do piłkarza, który w burzliwym dla kraju okresie zdecydował się pozostać za granicą. Książka Marka Andrzejewskiego daje więc nie tylko wyobrażenie na temat życia Ferenca Puskasa, ale jest także cennym źródłem wiedzy o czasach, w których temu zawodnikowi przyszło żyć.

Przygodzie piłkarza z Realem Madryt autor poświęca w biografii osobny rozdział, co ma swoje uzasadnienie. W tym klubie Puskas przeżywał drugą młodość, znacznie przyczyniając się do tego, że hiszpański zespół był i przez wielu uważany jest nadal, za najlepszy w historii. Książkę uzupełnia podsumowanie piłkarskiej kariery Węgra, a także informacje na temat tego, co działo się w jego życiu po zawieszeniu butów na kołku. Na końcu publikacji znaleźć można także statystyki dotyczące jego występów.

Całość składa się na sprawnie napisaną biografię, która stanowi niezwykle cenne źródło wiedzy o jednym z najlepszych piłkarzy w historii futbolu. Dobrze, że za pisanie o legendzie piłki nożnej wziął się historyk z ogromnym doświadczeniem. Ma to swoje przełożenie na jakość książki, a wrażenie robi także zamieszczona w niej bibliografia. Można po niej wnioskować, że autor podszedł do tematu bardzo rzetelnie, dzięki czemu czytelnik dostaje dzieło zawierające sprawdzone informacje. Każdy fan piłki nożnej, który chce mianować się jej znawcą, powinien zapoznać się z pozycją „Ferenc Puskas. Legenda futbolu".

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.