Bułgaria to kraj, który jest dumny ze swojej różnorodności sportowej, należą do nich: piłka nożna, rugby, gimnastyka, podnoszenie ciężarów, bowling, jazda na łyżwach czy też pływanie.
Bułgaria to kraj, w którym od 1924 roku jest wystawiana drużyna piłkarska w międzynarodowych zawodach, natomiast od 1962 roku rywalizuje na Mistrzostwach Świata. Na liście swoich rezultatów wpisała: 4 zwycięstwa, 6 remisów i 14 porażek. W 1956 roku bułgarski, olimpijski zespół uplasował się na trzecim miejscu, zaś w 1968 roku na drugim. Warto wspomnieć, że 30 września 2004 roku Bułgaria zakwalifikowała się do 2. rundy Pucharu Świata w rugby, pokonując Finlandię 50:3. Od wznowienia Igrzysk Olimpijskich w 1896 roku , Bułgaria zdobyła 195 medali na Letnich Igrzyskach Olimpijskich, zaś w zimowej edycji 5.
W 1922 roku został utworzony pierwszy, kobiecy klub gimnastyczny. W 1964 roku Federacja Bułgarii utworzyła reprezentację kobiet, od tego roku panie zdobyły 157 złotych medali, 180 srebrnych i 78 brązowych podczas Mistrzostw Świata oraz Igrzysk Olimpijskich. W 2004 roku w Federacji zrzeszonych było ponad 5000 kobiet, w wieku od 4 do 20 lat. W tym samym roku wystawiono także drużyny kobiece w piłce nożnej, narciarstwie, lekkiej atletyce, pływaniu, piłce ręcznej, szermierce, siatkówce, koszykówce, rugby, tenisie, judo, boksie, podnoszeniu ciężarów, gimnastyce, łucznictwo oraz windsurfingu.
Dziewczęta zaczynały szkolenia gimnastyki artystycznej w wieku czterech lat, mając egzamin jako pięciolatki. Dziewczynki, które były poniżej 10. roku życia rywalizowały w lidze dziecięcej, mające 10-12 lat jako juniorki, będące pomiędzy 13. a 14. rokiem życia w lidze dla seniorów, zaś te powyżej 14 lat rywalizowały w grupie dorosłych. Większość dziewczyn kończyła swoją karierę w wieku 18 lat.
Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.
Brak komentarzy.
Sprawdź co wydarzyło się w polskim sporcie
Książka „Igrzyska Lekkoatletów TOM 1, 2, 3, 4” |
|
a w niej:
|
Posiadasz książki o historii polskiego sportu? Nie wiesz co z nimi zrobić?
NAPISZ DO NAS