Początek historii Bundesligi zaczyna się 28 lipca 1962 roku w Westfalenhalle w Dortmundzie. Data ta uznawana jest jako dzień narodzin Bundesligi. Natomiast od sezonu 1963/64 zaczęto organizować rozgrywki w tej lidze.
Dnia 24 sierpnia 1963 roku odbył się pierwszy mecz w tej elitarnej lidze w Niemczech. Warto zauważyć, że już w 58. sekundzie padła pierwsza bramka, strzelona przez Timo Konietzkę. Pomysł stworzenia jednolitej ligi zrodził się już w 1932 roku. Wtedy też Felix Linnemann zaproponował utworzenie Reichsligi, jednakże szefowie lig związkowych nie zgodzili się na tę zmianę i propozycja nie weszła w życie. Po zakończeniu II wojny światowej powstał zakład gier, w którym obstawiano wyniki. W NRD od sezonu 1949/50 funkcjonowała jednolita liga. Jednakże już na samym początku jej istnienia pojawiły się trudności. Największym problemem była konkurencja, która znacznie wyprzedzała Niemcy, a byli to: Hiszpanie, Włosi i Anglicy. Chcąc poprawić niemiecki futbol, zaczęto łączyć istniejące kluby, by poprawić jakość gry. Jednakże plan się nie udał, co potwierdził cwierćfinał Mistrzostw Świata w Chile (1962). Kilka tygodni później uparci Kremer, Neuberger i Berberger odnieśli sukces. Zgodzono się, by utworzyć ligę składającą się z 16 klubów. Trzy miesiące po ogłoszeniu listy uczestników miał miejsce pierwszy mecz, który zobaczyło ponad 320000 osób. Warto zwrócić uwagę na datę 6 czerwca 1971 roku. Wtedy też podczas swoich 50. urodzin Horst-Gregorio Canellas wypowiedział się na temat manipulacji meczów o punkty. Skandal Bundesligi wstrząsnął całym narodem. Według badań prowadzonych przez DFB (Niemiecki Związek Piłki Nożnej) można było dojść do wniosku, iż podczas ostatnich 8 dni zawodów w sezonie 1970/71 zostało zmanipulowanych 18 meczy. Wówczas zostali ukarani trenerzy, działacze sportowi i sami zawodnicy. Kolejnym krokiem milowym w historii Bundesligi było utworzenie Związku Ligowego, stało się to 18 grudnia 2000 roku we Frankfurcie nad Menem. W maju 2001 roku został założony Deutsche Fußball Liga GmbH, który jest całkowicie zależny od Związku Ligowego i jego celem do dnia dzisiejszego są przede wszystkim zadania operacje przeciw działalności hazardowej.
Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.
Brak komentarzy.
Nazwa organizacji reprezentującej kraj: Polski Związek Piłki Nożnej
Data powstania organizacji: 20 grudnia 1919
Członkostwo w strukturach międzynarodowych: UEFA (2 marca 1955), FIFA (20 kwietnia 1923)
Najważniejsze daty w historii polskiej piłki nożnej
7 lutego 1867 – powstaje Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" Lwów, w którym rozwija się między innymi piłka nożna, założyciele Łukasz Goldenthal oraz Kazimierz Żukotyński
1888 – Henryk Jordan zakłada w Krakowie Park Zabaw i Gier gdzie można było zapoznać się z piłką nożną
1889 – Henryk Jordan przywozi z Niemiec do Krakowa futbolówkę
1890 – szkolne drużyny rozgrywają turnieje na krakowskich Błoniach