Challenge 1934

2015-07-29, 12:12   A A A   drukuj   Diana Popek

fot. Wikimedia Commons/Flight
Od 28 lipca do 16 września 1934 roku w Warszawie odbywały się Międzynarodowe Zawody Samolotów Turystycznych Challenge 1934. 

Zawody Challenge organizowane przez Międzynarodową Federację Lotniczą (FAI) to konkurs samolotów turystycznych. Ich stałym punktem był lot okrężny dookoła Europy. W poszczególnych etapach oceniany również był: poziom techniczny konstrukcji samolotów, zostały przeprowadzone próby zużycia paliwa, próby szybkiego uruchomienia silnika, oceniano czas i sposób składania i rozkładania skrzydeł. Zawody Challenge rozgrywane były 4 razy, w 1929, 1930, 1932 i 1934 roku.

Challenge 1934 odbywał się w Polsce, ponieważ w poprzednich zawodach z tego cyklu zwyciężyła polska załoga. 28 sierpnia 1932 roku w Berlinie zwycięstwo odnieśli Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura. Startowali w samolocie polskiej konstrukcji RWD-6. Był to pierwszy tak duży sukces polskiego lotnictwa sportowego.

Challenge 1934 organizował Aeroklub Polski, zasady ich były podobne jak w latach poprzednich, mianowicie obejmowały 3 osobno punktowane konkurencje: próby techniczne samolotów, próby szybkości maksymalnej oraz lot okrężny wokół Europy, którego trasa liczyła ponad 9,5 tys. km i prowadziła dookoła Europy i północnej Afryki. Ceremonia otwarcia odbyła się 28 lipca 1934 roku na Polu Mokotowskim w Warszawie. Podczas pokazów polski samolot PZL P.7a rozbił się, pilot przeżył katastrofę. W zawodach brały udział 34 samoloty, każda ekipa składała się z 2 osób (pilota i mechanika). Uczestnicy pochodzili z 4 krajów: Polski, Niemiec, Włoch oraz Czechosłowacji. W jednej z polskich załóg wystąpił Brytyjczyk Walter MacPherson.
 
Zwycięzcami Challenge 1934 zostali Polacy, pilot Jan Bajan i mechanik Gustaw Pokrzywka. Zwyciężyli dzięki niesamowitym umiejętnościom pilotażowym jak i zaawansowanej technologii polskiego samolotu RWD-9. Dzięki zwycięstwu polskiej załogi następne zawody Challenge w 1936 roku miały odbyć się również w Polsce. Gdyby wówczas również zwyciężyli Polacy puchar zawodów zostałby przyznany Polsce na własność. Polska ze względu na koszty zrezygnowała z organizacji, zaś inne państwa przewidując wybuch wojny zajęły się rozwojem samolotów wojskowych. 
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.