Chorwaccy sportowcy pod lupą

2013-02-22, 07:21   A A A   drukuj   Katarzyna Popek

Początki chorwackiego sportu sięgają XVI wieku, ale dopiero w XX wieku nastąpił znaczny rozwój. Rozpowszechniła się koszykówka, piłka nożna czy wioślarstwo. Sportowcy zaczęli odnosić coraz lepsze rezultaty w uprawianych dyscyplinach.

Oto sylwetki niektórych z nich:

Milan Neralić – pierwszy Chorwat, który wziął udział w Letnich Igrzyskach Olimpijskich. W 1900 roku zdobył brązowy medal olimpijski w szermierce. Pracował jako instruktor szermierki i doprowadził swojego ucznia – Richarda Verderbera do zdobycia medali na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Sztokholmie.

Dragutin Ciotti - gimnastyk. W 1928 roku zdobył brązowy medal na Igrzyskach Olimpijskich w Amsterdamie. Po sportowej karierze pracował w firmach związanych z drewnem.

Ivan Gubijan – młociarz. Jego największym osiągnięciem jest zdobycie srebrnego medalu na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w 1948 roku. Po zakończeniu kariery pracował jako nauczyciel fizyki i trener w belgradzkich klubach.

Stjepan Bobek – chorwacki piłkarz, reprezentujący Jugosławię. Zdobywca dwóch srebrnych medali na Igrzyskach Olimpijskich (Londyn i Helsinki). Uważany jest za najlepszego napastnika Jugosławii. Przez pewien czas był szkoleniowcem warszawskiej Legii.

Miroslav Brozović – piłkarz chorwacki, grający na pozycji obrońcy. W 1948 roku wraz z reprezentacją Jugosławii zdobył srebrny krążek na Igrzyskach Olimpijskich.

Zlatko Čajkovski – jugosłowiański i chorwacki piłkarz oraz trener. Zdobywca dwóch srebrnych medali na Igrzyskach Olimpijskich (Londyn i Helsinki).

Franjo Šoštarić – chorwacki piłkarz, grający na pozycji bramkarza. Uczestniczył w Igrzyskach Olimpijskich w Londynie, w których to Jugosławia zdobyła srebrny medal.

Đurđica Bjedov – chorwacka pływaczka, występowała w barwach Jugosławii. Dwukrotna medalistka Igrzysk Olimpijskich w Meksyku, zdobyła złoto płynąc na 100 oraz 200 metrów żabką.

Powrót | źródło: hrsport.net
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.