Czy wiesz, od czego pochodzi nazwa "szczypiorniak"?

2015-04-12, 09:16   A A A   drukuj   Michał Hasik

fot. morguefile.com/GaborfromHungary
Czy wiesz, że słowo „szczypiorniak”- jak potocznie nazywa się piłkę ręczną - pochodzi od miejscowości Szczypiorno, obecnej dzielnicy Kalisza?

W mieście Szczypiorno w 1917 roku zaczyna się historia polskiej piłki ręcznej. To właśnie tam, w obecnej dzielnicy Kalisza, oficerowie I i III brygady Legionów Polskich uprawiali tą dyscyplinę w wersji niemieckiej (11-osobowej). Powszechnie uważa się, choć jest to wersja na którą nie ma twardych dowodów, że legioniści nauczyli się grać w piłkę ręczna od niemieckich wartowników. Nie jest również wykluczone, że któryś z legionistów mógł podpatrzyć grę w szczypiorniaka na przełomie XIX i XX wieku w Niemczech i Danii i zaszczepić ją na lokalnym gruncie.

Piłka ręczna rozpowszechniła się później za sprawą stacjonujących w Szczypiornie żołnierzy Batalionu Pogranicznego. Po odzyskaniu niepodległości i włączeniu części Śląska do Polski, piłka ręczna zaczęła się również rozwijać w Krakowie, Łodzi, Warszawie, Lwowie i Poznaniu.

Formy organizacyjne przyjęto dopiero w roku 1928, kiedy powstał Związek Piłki Ręcznej w Polsce.
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.