Czy wiesz, że: badminton w Polsce, czyli podpatrzone na dworze Ludwika XIV

2016-07-17, 12:22   A A A   drukuj   Michał Hasik

fot. Wikipedia.org

Początki badmintona nad Wisłą zawdzięczamy Augustowi III Sasowi. Polski władca zetknął się z tą grą na francuskim dworze i przywiózł ją do kraju. W późniejszych latach próbowali w niej swoich sił m.in. Stanisław Staszic i Juliusz Słowacki.

August III Sas podczas jednego ze swoich dłuższych pobytów na dworze Ludwika XIV – króla Francji, znużony całodniowymi rozmowami oraz obiadem, postanowił odbyć krótki  spacer po Ogrodach Królewskich w Wersalu. Towarzyszył mu jego przyjaciel, książę Aleksander Sułkowski. Na jednym z trawników dostrzegli dwóch przedstawicieli dworu, trzymających w dłoni dziwne, drewniane rakietki, do złudzenia przypominające wiosła. Za ich pomocą odbijali lotkę, która przelatywała nad prowizorycznie rozwieszoną siatką. Polskiemu władcy szybko przypadła do gustu dyscyplina zwana przez Francuzów „jeu de volant”, kilka lat później „ochrzczona” nad Wisłą jako wolant. Błyskawicznie pojął jej zasady, a za namową Ludwika XIV sam sięgnął po rakietkę. Zauroczony prostotą tej gry, przywiózł do kraju sprzęt niezbędny do jej uprawiania.

Wolant szybko zyskiwał popularność na polskim dworze oraz w kręgach artystycznych. Swoich sił w tej dyscyplinie próbowali m.in. Stanisław Staszic, Józef Ignacy Kraszewski czy Juliusz Słowacki. Pierwsze wzmianki o wolancie pojawiły się w 1883 roku w Kurierze Warszawskim, natomiast w 1901 roku w wydanym przez Edwarda Cenara podręczniku „Gry i zabawy ruchowe” znalazły się opis technik i przepisy tej gry. Jednak aż do połowy XX wieku badminton w Polsce uprawiany był jedynie w formule rekreacyjnej.

Kluczowa dla rozwoju tej dyscypliny w kraju była … II wojna światowa. Polacy służący w tamtym czasie w angielskich formacjach często stykali się z badmintonem. Był wśród nich inż. Wiktor Roth, służący jako mechanik w dywizjonie 305, późniejszy aktywny propagator tego sportu nad Wisłą. Już na początku lat 50-tych, mimo problemów sprzętowych (w Polsce nie istniał wtedy producent sprzętu do badmintona, musiano sprowadzać go z Anglii), gra zyskiwała znacząco na rozgłosie. W 1957 roku odbył się zjazd założycielski TKKF (Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej), które bardzo intensywnie promowało badminton, znany wówczas jako kometka. W tym samym roku rozpoczęto produkcję rodzimych rakietek i lotek. Dokładnie dwadzieścia lat później powstał Polski Związek Badmintona, który w 1978 roku przystąpił do Europejskiej Unii Badmintona (EBU), a w 1981 roku do Międzynarodowej Federacji Badmintona (IBF).

Powrót | źródło: Aktywni.pl/materiały własne
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.