Czy wiesz, że: organizacja rozgrywek pod zaborczym jarzmem

2016-06-28, 15:22   A A A   drukuj   Michał Hasik

fot. Wikimedia Commons
21 grudnia 1919 roku to oficjalna data powstania Polskiego Związku Piłki Nożnej. Jednak już wcześniej, w czasach zaborów, głównie w Galicji, podejmowano próby formalizowania rozgrywek piłkarskich.

Na początku XX wieku w Galicji (zabór austriacki) powstawały pierwsze kluby piłkarskie. We Lwowie uczniowie gimnazjum założyli Czarnych i Lechię. Rok później, w 1903 roku, uruchomiono kolejny klub – Pogoń Lwów. Kilka lat później krakowska młodzież zaczęła garnąć się do piłki – w 1906 roku, w okresie niespełna czterech miesięcy, powołano do życia szesnaście zespołów, m.in.: Cracovię, Garbarnię, Wisłę czy Jutrzenkę. Drużyny rywalizowały głównie wewnątrz miast, choć zdarzały się pierwsze próby wyjazdów i organizacji spotkań między ekipami z innych ośrodków miejskich. Pojawił się pomysł zawiązania podmiotu odpowiedzialnego za rozgrywki na terenie Galicji. Realizacja planu zajęła grupie pasjonatów rozkochanych w futbolu kilka lat.

25 czerwca 1911 we Lwowie, z inicjatywy prezesa krakowskiej Cracovii Stanisława Kopernickiego, spotykali się przedstawiciele czterech klubów: Czarnych Lwów, LKS Pogoni, RKS Kraków i Cracovii. W toku wielogodzinnych obrad powołali do życia Związek Polski Piłki Nożnej - stowarzyszenie sportowe kontrolujące i organizujące polski futbol na terenie Galicji, a więc pod zaborem austriackim. Zanim powstało to stowarzyszenie, polskie kluby z tego terenu zrzeszone były w federacji austriackiej. Związek Polski Piłki Nożnej stał się automatycznie częścią Austriackiego Związku Piłki Nożnej, który należał do FIFA od 1907 roku. Oznaczało to, że ZPPN mógł organizować własne lokalne turnieje, ale nie mógł brać udziału w turniejach międzynarodowych (np. na igrzyskach olimpijskich).

Niecałe dwa lata później rozpoczęły się pierwsze Mistrzostwa Galicji w piłce nożnej zorganizowane przez ZPPN. Były to pierwsze klubowe mistrzostwa w historii zorganizowane na ziemiach polskich. Pierwszym mistrzem Galicji została Cracovia, a tytuł wicemistrza zdobyła Wisła Kraków.

Rok po zakończeniu I wojny światowej, w Warszawie, miał miejsce 1. zjazd polskich klubów piłki nożnej, w którym udział wzięli przedstawiciele 31 sekcji piłkarskich. Podczas spotkania powołano do życia Polski Związek Piłki Nożnej, który był wierną kopią galicyjskiego ZPPN i to właśnie jego działacze weszli w skład władz PZPN.
Powrót | źródło: ArchiwumFutbolu.pl/materiały własne
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.