ISSN
Sportowa Historia

Czy wiesz, że: pierwsza Polka przepłynęła kanał La Manche

2015-06-21, 14:38   A A A   drukuj   Michał Hasik

fot. Wikimedia Commons/Miraceti
Czy wiesz, że pierwszym polskim sportowcem, który przepłynął kanał La Manche była Teresa Zarzeczańska-Różańska? Urodzona w Siemiątkowie pływaczka dokonała tej sztuki w 1975 roku.

Próba przepłynięcia kanał La Manche odbyła się potajemnie.Rok wcześniej Zarzeczańska nie otrzymała oficjalnej zgody na wyjazd do Anglii, dlatego paszporty załatwiono w Poznaniu, a o całej wyprawie nie powiadomiono Polskiego Związku Pływackiego. Oficjalnie cała ekipa odbyła podróż turystyczną. Transport zapewniła Fabryka Samochodów Rolniczych, która pożyczyła Tarpana. Ekipa zabrała ze sobą jedynie 20 kilogramów chleba, pięciokilogramową puszkę z szynką oraz zupki w proszku.

Próba przepłynięcia kanału odbyła się 30 sierpnia 1975 roku. Pokonanie dystansu 35 kilometrów z angielskiego Dover do francuskiego Calais zajęło Polce 11 godzin i 10 minut. Obecny na francuskiej plaży sędzia z Channel Swimming Accociation pogratulował pływaczce, co oznaczało, że uznał próbę przepłynięcia kanał z Anglii do Francji za udaną.

Zarzeczańska została pierwszą zawodniczką z Polski (zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn) oraz czwartą kobietą w historii, która pokonała kanał La Manche. O jej wyczynie poinformował Polaków Jan Ciszewski, który na zakończenie wiadomości sportowych napomknął, że z nieoficjalnych źródeł wie, że Zarzeczańska przepłynęła kanał.

Poza Zarzeczańską kanał La Manche przepłynęło do tej pory czterech Polaków, w tym jedna kobieta.
Powrót | źródło: Głos Wielkopolski/materiały własne
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.