Czy wiesz, że: pierwszy medal olimpijski Polaka zdobyty dla Stanów Zjednoczonych

2015-07-05, 11:12   A A A   drukuj   Michał Hasik

fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Czy wiesz, że pierwszym Polakiem, który zdobył medal olimpijski był skoczek do wody Jerzy Gajdzik? Dokonał tego w 1908 roku na igrzyskach w Londynie startując w reprezentacji Stanów Zjednoczonych.

W 1908 roku Polska jako państwo nie istniało na mapie świata, a mimo to Polacy startowali na olimpiadzie w stolicy Anglii. Jednym z dwóch sportowców polskiego pochodzenia rywalizujących w Londynie był Jerzy Gajdzik (George William Gajdzik), syn polskich emigrantów, który reprezentował Stany Zjednoczone w skokach do wody. Gajdzik wystąpił w dwóch konkursach – skokach z trampoliny trzymetrowej oraz z wieży. W pierwszej dyscyplinie Polak zajął trzecie miejsce ex aequo z Niemcem Gottlobem Walzem. Na dwóch najwyższych stopniach podium stanęli rodacy Walza - Albert Zuerner i Kurt Behrens.

Kilka dni później Polak występujący w barwach USA walczył o swój drugi medal na igrzyskach. W skokach z wieży, które składały się z jednego skoku z wysokości 5 metrów oraz czterech skoków (w tym trzech dowolnych) z wysokości 10 metrów, zajął piąte miejsce na 24 startujących. Pierwsze cztery pozycje zajęli reprezentanci Szwecji. Gajdzik wystąpił też na kolejnej olimpiadzie - w 1912 roku w Sztokholmie, jednak nie odniósł tam sukcesu. W skokach z trampoliny był ósmy, natomiast w swojej specjalności (był trzykrotnym mistrzem USA w skokach z wieży w latach 1909-1911) zajął lokatę poza pierwszą dziesiątką. Zmarł w 1938 roku w dramatycznych okolicznościach – w katastrofie łodzi motorowej na jeziorze Michigan.

Drugim sportowcem polskiego pochodzenia, który brał udział w igrzyskach w Londynie w 1908 roku była Franciszka Pietrzykowska, reprezentująca barwy Austrii w tenisie ziemnym. Na występ Polaków z orzełkiem na piersi musieliśmy czekać do igrzysk olimpijskich w Paryżu w 1924 roku, skąd nasi zawodnicy przywieźli dwa medale.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Powrót | źródło: wikipedia.pl/materiały własne
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.