Czy wiesz, że: początki "laskarzy"

2016-05-15, 13:09   A A A   drukuj   Michał Hasik

fot. Wikimedia Commons
Czy wiesz, że początki uprawiania hokeja na trawie w Polsce sięgają przełomu XIX i XX wieku?

Początki uprawiania tej dyscypliny sięgają czasów zaborczych. Pierwszy oficjalny mecz rozegrano 1 lipca 1907 roku we Lwowie na boisku Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, gdzie stanęły naprzeciw siebie piłkarskie drużyny Czarnych oraz Pogoni Lwów.

Historycy wskazują na trzy drogi dotarcia hokeja na trawie do Polski. Pierwsza wiodła z Czech, za sprawą instruktora sportowego Slavii Praga Karla Vopalecky’ego, który był pierwszym nauczycielem polskich „laskarzy”. Druga rozpoczęła się w Anglii - ambasadorami tej dyscypliny byli polscy nauczyciele, którzy odbywali praktyki zawodowe w brytyjskich szkołach. To właśnie tam łapali bakcyla, zgłębiali tajniki letniej wersji hokeja, a później wracali do kraju, zaszczepiając idee na krajowym gruncie. Wśród propagatorów „biegania z kijami za piłką” były Maria Germanówna i Jadwiga Mayówna, które przesyłały do Polski artykuły o hokeju.

Trzecia droga wiodła z Niemiec – w 1916 roku nad Wisłą osiadł doświadczony niemiecki hokeista Maurycy Tisch, który pomógł polskim sportowcom utworzyć klub „Korona” Warszawa, trenujący i rozgrywający swoje mecze w Parku Agrykola.

Wraz ze wzrostem liczby klubów hokeja na trawie, pojawił się pomysł utworzenia krajowej organizacji, sprawującej pieczę nad rozgrywanymi meczami. Cel zrealizowano 31 października 1926 roku, gdy zarejestrowano Polski Związek Hokeja na Trawie. Jej pierwszym prezesem został Andrzej Grzelak. Dwa lata później PZHT został przyjęty w szeregi Międzynarodowej Federacji Hokeja na Trawie. Członkostwo w tej organizacji umożliwiło krajowym działaczom powołanie reprezentacji Polski oraz jej udział w międzynarodowych rozgrywkach. Pierwszy oficjalny, międzypaństwowy mecz Biało-Czerwoni rozegrali 23 czerwca 1929 roku w Poznaniu przeciwko Czechosłowacji. Debiut nie był udany, zakończył się porażką naszej drużyny 0:4.

Na pierwszy występ w prestiżowej, międzynarodowej imprezie przyszło czekać „laskarzom” ponad dwie dekady. Polska zakwalifikowała się do igrzysk olimpijskich w Amsterdamie w 1952 roku. Udział w turnieju zakończyliśmy już na pierwszej rundzie po porażce z Niemcami 2:7.
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.