Czy wiesz, że: pół godziny radości Gryzieckiej

2016-06-12, 09:43   A A A   drukuj   Michał Hasik

fot. Wikimedia Commons
Czy wiesz, że oszczepniczka Ewa Gryziecka jest posiadaczką najkrótszego rekordu świata w historii polskiej lekkiej atletyki. Cieszyła się nim zaledwie 34 minuty!

Wszystko potoczyło się szybko, jak w amerykańskim filmie sensacyjnym, ale zacznijmy pod początku. Urodzona w Katowicach, reprezentująca klub Piast Gliwice Ewa Gryziecka rozpoczęła międzynarodową karierę w drugiej połowie lat 60-tych. W 1966 roku stanęła na najniższym stopniu podium podczas europejskiego czempionatu juniorów w Odessie. Na początku kolejnej dekady należała już do ścisłej czołówki polskich oszczepniczek. Dwukrotnie zajmowała 2. miejsca w krajowych mistrzostwach. Poprawiała rekord Polski, dzięki czemu znalazła się w prestiżowym rankingu magazynu Track&Field. Coraz częściej występowała z orzełkiem na piersi w meczach międzypaństwowych.

W dniu 11 czerwca 1972 reprezentowała swój kraj w trójmeczu z Rumunią i Republiką Federalną Niemiec (RFN). Stadion w Bukareszcie okazał się bardzo szczęśliwy dla Polki. Po jednej z oddanych prób oszczep wylądował poza granicą oznaczającą 60 metr. Kibice zamarli, a sędziowie przystąpili do mierzenia rzutu. Uzyskana odległość była o 30 cm lepsza od dotychczasowego rekordu świata, należącego od ponad ośmiu lat do reprezentantki Związku Radzieckiego Jeleny Gorczakowej. Gryziecka z wynikiem 62,70 m została piątą polską rekordzistką świata w historii powojennych występów naszych zawodniczek.

Radość polskiej oszczepniczki nie trwała długo, dokładnie 34 minuty. Równoległe toczyły się zawody w Poczdamie. Dokładnie o godzinie 18.04 zawodniczka NRD, dwukrotna mistrzyni olimpijska Ruth Fuchs posłała oszczep na odległość 65,06 metrów. Później jeszcze pięciokrotnie poprawiała swój rekord, doprowadzając go do granicy blisko 70 metrów (69,96 m).

Rekordowy wynik sprawił, że Gryziecka wymieniana była w gronie kandydatek do medalu olimpijskiego w Monachium. W konkursie rozgrywanym dwa miesiące po pamiętnym rzucie zajęła dopiero 7. miejsce. Osiągnięty przez nią rezultat był o ponad pięć metrów gorszy od tego z Bukaresztu.
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.