Czy wiesz, że: Tadeusz Kuchar - człowiek renesansu

2016-04-03, 12:06   A A A   drukuj   Michał Hasik
Grał w piłkę nożną w barwach lwowskiej Pogoni, z sukcesami uprawiał lekkoatletykę, narciarstwo oraz pływanie. Trenował kadrę piłkarzy oraz rozwijał struktury olimpijskie w kraju.

Czy wiedzieliście, że Tomasz Kuchar poświęcił swoje życie dla sportu, a jego życiorys to idealny materiał na scenariusz filmowy?

Początek XX wieku to okres intensywnego rozwoju kultury fizycznej w Polsce. Z uwagi na ograniczone możliwości infrastrukturalne oraz niski poziom konkurencji, zdarzało się, że te same osoby reprezentowały nasz kraj na arenie międzynarodowej w dwóch lub nawet trzech dyscyplinach sportowych. Przykład Tadeusza Kuchara jest jednak wyjątkowy, gdyż listą uprawianych przez niego sportów oraz organizacji, w które był zaangażowany można obdzielić przynajmniej kilka osób. Nie będzie przesadą jeśli napiszę, że w dużej mierze to właśnie jemu zawdzięczamy intensywny rozwój nad Wisłą piłki nożnej, lekkoatletyki oraz narciarstwa.

Kuchar urodził się jako jeden z sześciu braci, wszyscy z powodzeniem uprawiali sport (młodszy brat Wacław wystąpił na igrzyskach w 1924 roku w Paryżu w piłkarskiej reprezentacji Polski). Największe sukcesy odnosił w piłce nożnej oraz lekkoatletyce. W barwach Pogoni Lwów grał na pozycji środkowego pomocnika, na bieżni specjalizował się biegach długodystansowych. Mógł wystąpić na igrzyskach w 1912 roku w reprezentacji Austro-Węgier, nie chciał jednak bronić innych barw narodowych niż biało-czerwone. Celowo nie wystartował w eliminacjach przedolimpijskich, zamykając sobie drogę do  wyjazdu na igrzyska. Z powodzeniem uprawiał także pływanie, łyżwiarstwo i narciarstwo.

Poza zakończeniu kariery zawodniczej, został trenerem reprezentacji Polski w piłce nożnej. W sumie trzykrotnie piastował funkcję selekcjonera – w latach 1923, 1925 i 1928. Był działaczem Polskiego Związku Łyżwiarstwa, współtwórcą Polskiego Komitetu Igrzysk Olimpijskich (dzisiejszy Polski Komitet Olimpijski) oraz pierwszym prezesem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Po wojnie pełnił funkcję prezesa Polskiego Związku Narciarskiego, a w późniejszych latach dyrektora Głównego Komitetu Kultury Fizycznej.  Z wykształcenia był inżynierem, twórcą hali sportowej Torwar w Warszawie. Prawdziwy człowiek renesansu działający w trudnych czasach, targanych konfliktami zbrojnymi i walkami o niepodległość Polski.
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.