Długa hokejowa tradycja

2012-02-13, 10:06   A A A   drukuj   Przemysław Popek

Kilka słów o laskarzach, czyli jak powstawał w Polsce hokej na trawie.

Wbrew pozorom hokej na trawie jest bardzo starą dyscypliną sportu, a jej najwięksi fani szukają korzeni w starożytnej Grecji, czy też Rzymie, czyli prawie 5000 lat temu. Jednak ostateczny wzór tej gry powstał około XIX wieku na Wyspach Brytyjskich w Anglii. Zaś początki polskiego hokeja na trawie sięgają roku 1907, a ściślej związane są z datą 1 lipca, kiedy po raz pierwszy rozegrano mecz w tej dyscyplinie sportu pomiędzy I Lwowskim Klubem Piłki Nożnej, Pogonią Lwów. Za pierwszego instruktora tego sportu w Polsce uznaje się Czecha Karl Vopalecky związanego ze Slavią Praga. Innymi propagatorami hokeja byli chociażby Maria Germanówna i Jadwiga Mayówna, czy też Tadeusz Grabowski oraz Józef Malinowski, którzy w stolicy założyli hokejowy klub Korona Warszawa.

Dużym skokiem rozwojowym było utworzenie Polskiego Związku Hokeja na Trawie – 31 października 1926 roku. Zaś za założycieli uznaje się przedstawicieli takich klubów, jak: Warszawskie Towarzystwo Łyżwiarskie, Klub Łyżwiarski Poznań, Klub Sportowy Vita Poznań, KS Lubawa z Lubawy, Klub Hokeistów Siemianowice Śląskie, KS Cresovia Grodno, Gimnazjalny Klub Sportowy Grom Chojnice i Koło Sportowe „Venecja” Ostrów Wielkopolski. Dwa lata później związek został przyjęty w szeregi Międzynarodowej Federacji Hokeja na Trawie. W 1927 rozegrano pierwsze oficjalne mistrzostwa Polski, w których najlepszy okazał się zespół z Siemianowic Śląskich.

23 czerwca 1929r. odbył się pierwszy międzynarodowy mecz hokeja na trawie Polska – Czechosłowacja. Reprezentacja biało-czerwonych jest jedną z najsilniejszych światowych ekip. Narodowa kadra brała czterokrotnie udział w Igrzyskach Olimpijskich, pięciokrotnie startowała na Mistrzostwach Świata. Od 1970 roku startuje we wszystkich Mistrzostwach Europy. W czempionacie Starego Kontynentu największym sukcesem jest 5. miejsce, które Polacy zajmowali trzykrotnie (1975, 1979, 1987). Od 2003 roku, co cztery lata organizowane są Halowe mistrzostwa Świata w hokeju na trawie, w których to Polska trzykrotnie zajmowała drugie miejsce.

Historia hokeja na trawie w Polsce jest dość burzliwa. Jest to dyscyplina zdecydowanie nie dostrzegana przez wielu kibiców, jednak jest sport, w którym polska ekipa należy do światowej czołówki.

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.