Dobry występ niepełnosprawnych tenisistów

2013-03-29, 08:18   A A A   drukuj

W Lignano (Włochy) w dniach 19-24 marca 2013 odbył się Międzynarodowy Turniej niepełnosprawnych w tenisie stołowym Master Open 2013. W turnieju udział wzięło 230 zawodników z 32 państw, w tym 11 osobowa reprezentacja Polski, w składzie której było 3-ch zawodników Zrzeszenia Sportowo-Rehabilitacyjnego „Start" Zielona Góra.

Medaliści Igrzysk Paraolimpijskich, podopieczni trenera Lucjana Błaszczyka Piotr Grudzień i Marcin Skrzynecki nie zawiedli zdobywając srebrny medal w klasyfikacji zespołowej. W eliminacjach pokonali zespół Słowacji 3:1 oraz przegrali ze Szwecją 1:3, w półfinale wygrali
z Belgią 3:1 a w finale ponownie spotkali się ze Szwecją i po bardzo emocjonującej walce przegrali 2:3.

W klasyfikacji zespołowej w grupie zawodników na wózkach inwalidzkich srebrny medal zdobył podopieczny trenera Jacka Kaczmarka Tomasz Jakimczuk wraz z Rafałem Czuperem („Start" Białystok). W eliminacjach pokonali zespół Włochy/Grecja 3:0 oraz Czechy/Hiszpania 3:2. W półfinale wygrali z Włochami 3:2 a w finale po emocjonującej walce przegrali 2:3 z zespołem Czechy/Hiszpania, który wcześniej pokonali w eliminacjach,

W turnieju indywidualnym najlepiej wypadł Piotr Grudzień, który zdobył brązowy medal. Zajął I miejsce w grupie eliminacyjnej wygrywając wszystkie pojedynki: 3:0 z Miroslavem Jambor (Słowacja), 3:1 z Gyula Zborai (Węgry), 3:2 z Rignell Fobian (Szwecja). W ćwierćfinale pokonał Marca Ledoux (Belgia) 3:0 a w półfinale po zaciętej walce przegrał 2:3 z ostatecznym zwycięzcą Turnieju Emilem Anderssonem (Szwecja). Na dalszych pozycjach w grach indywidualnych uplasowali się: Marcin Skrzynecki VII-IX miejsce i Tomasz Jakimczuk na miejscu XI-XV.

Turniej w Lignano był jednym z etapów przygotowań do udziału w Mistrzostwach Europy niepełnosprawnych w tenisie stołowym, które odbędą się w tej miejscowości w dniach 29.09. – 05.10.2013r., a w których udział wezmą wymienieni zawodnicy zielonogórskiego „Startu". Wyniki uzyskane w Turnieju przez sportowców są dobrą zapowiedzią przed najważniejszą
imprezą w tej dyscyplinie sportu w roku 2013, jaką będą Mistrzostwa Europy.