EURO 1976

2012-04-07, 12:53   A A A   drukuj   Przemysław Popek

W 1976 roku Mistrzostwa Europy w piłce nożnej odbyły się w Jugosławii. Były to piąte mistrzostwa Starego Kontynentu.

Podobnie jak w poprzednich edycjach eliminacje odbywały się w ośmiu grupach po cztery zespoły. Najlepsze drużyny rywalizowały w ćwierćfinałach, które ostatecznie wyłoniły czterech finalistów, a były nimi Czechosłowacja, Jugosławia, Holandia oraz RFN. Polska odpadła jeszcze w rywalizacji grupowej, mając gorszy bilans od pierwszych w grupie Holendrów.

W pierwszym półfinale Czechosłowacja zmierzyła się z Holandią. Po regulaminowym czasie gry wynik 1:1. O zwycięstwie tych pierwszych zadecydowała dogrywka, w której bramki zdobyli Zdeněk Nehoda oraz František Veselý. W drugim spotkaniu również po 90. minutach rezultat był nierozstrzygnięty, RFN – Jugosławia 2:2. W dogrywce lepsze okazało się RFN, które ostatecznie wygrało 4:2.

W meczu o trzecie miejsce również o wyniku decydowała dogrywka, w niej lepsi byli Holendrzy, którzy pokonali gospodarzy turnieju 3:2. W wielkim finale na stadionie Crveny Zvezdy w Belgradzie Czechosłowacja podejmowała RFN. Wynik po 90. minutach? 2:2 i tym samym tradycyjna na tym turnieju dogrywka. Jednak, nie dała ona ostatecznego rozstrzygnięcia, a o Mistrzostwie Europy zdecydować po raz pierwszy w historii musiały rzuty karne. Jedenastki lepiej wykonywali piłkarze Czechosłowacji i to oni sięgnęli po mistrzowski tytuł.

Najwięcej bramek podczas jugosłowiańskiego turnieju zdobył reprezentant Niemiec Dieter Müller (4 gole).

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.