ISSN
Sportowa Historia

EURO 1984

2012-05-05, 11:52   A A A   drukuj   Przemysław Popek

Mistrzostwa Europy w 1984 roku odbyły się we Francji, były to siódme mistrzostwa Starego Kontynentu.

W turnieju finałowym udział wzięło osiem zespołów. Niestety, w tym gronie zabrakło biało-czerwonych, którzy odpadli w rywalizacji grupowej w eliminacjach. Zatem oprócz gospodarzy turnieju Francuzów, w grupie A znalazły się Dania, Belgia i Jugosławia. Zaś w grupie B rywalizowały Hiszpania, Portugalia, RFN oraz Rumunia i w takiej wymienionej kolejności poszczególne reprezentacje zakończyły fazę grupową.

Po dwie najlepsze ekipy mierzyły się ze sobą w półfinałach. Francja po zaciętym boju pokonała Portugalię 3:2. Z kolei o rozstrzygnięciu meczu Danii z Hiszpanią zadecydowały rzuty karne. W regulaminowym czasie gry było 1:1, zaś jedenastki lepiej wykonywali piłkarze La Furia Roja i to oni zagrali w wielkim finale. Tym samym o Mistrzostwo Europy bili się gospodarze turnieju Francja oraz Hiszpania. Bramki padły dopiero w drugiej części spotkania. Najpierw w 50. minucie bramkę zdobył Michel Platini, zaś w 90. minucie wynik spotkania ustalił Bruno Bellone. Po ostatnim gwizdku sędziego faktem stało się, że to Francuzi zostali piłkarskimi Mistrzami Europy.