EURO 1988

2012-05-11, 09:00   A A A   drukuj   Przemysław Popek

Ósme Mistrzostwa Europy odbyły się w 1988 roku w Republice Federalnej Niemiec.

Turniej finałowy rozpoczął się od rywalizacji w dwóch grupach. W grupie A gospodarze imprezy RFN wyprzedzili Włochy, Hiszpanię oraz Danię. Zaś grupę B wygrało ZSRR przed Holandią, Irlandią i Anglią. Po raz kolejny na mistrzostwach zabrakło reprezentacji Polski, która przegrała grupowe eliminacje zajmując 4. miejsce, wyprzedzając jedynie Cypr.

W półfinale imprezy RFN przyszło mierzyć się z fantastycznie dysponowanymi Holendrami. W 55. minucie gospodarze wyszli na prowadzenie za sprawą Lothara Matthäusa, który wykorzystał rzut karny. Radość nie trwała jednak zbyt długo. W 74. minucie wyrównanie Holendrom dał Ronald Koeman, a niespełna kwadrans później Marco van Basten zapewnił Oranje finał Mistrzostw Europy. W drugim półfinale Związek Radziecki pokonał Włochy 2:0.

Tym samym o mistrzowski tytuł zagrały Holandia i ZSRR. W 32. minucie Ruud Gullit dał tym pierwszym prowadzenie, a w 54. minucie Marco van Basten podwyższył wynik na 2:0. Na kwadrans przed końcem Igor Biełanow miał szansę odwrócić losy spotkania, ale nie wykorzystał rzutu karnego dla ZSRR. Po 90. minutach to Holendrzy mogli szczycić się tytułem najlepszej drużyny na Starym Kontynencie.