Francja w Polsce, czyli kilka słów o rugby

2011-12-02, 11:03   A A A   drukuj   Przemysław Popek

Puchar Świata w rugby to trzecia po piłkarskich Mistrzostwach Świata i Igrzyskach Olimpijskich impreza sportowa na świecie. Polakom jednak nigdy nie było dane na niej zagrać...

Historia polskiego rugby zaczyna się już w latach 20. XX wieku, jednak jej prawdziwy rozwój nastąpił dopiero wraz z utworzeniem Polskiego Związku Rugby. Organizacja powstała 9 września 1957 roku, a już czternaście dni później stała się członkiem Europejskiej Federacji Rugby FIRA. Rok później, dokładnie 28 sierpnia Polacy rozegrali pierwsze międzypaństwowe spotkanie, rywalem okazali się zawodnicy NRD, których biało-czerwoni pokonali w Łodzi 9:8. Od 1988 roku reprezentacja Polski może startować w eliminacjach do Pucharu Świata, bowiem właśnie w tym roku związek przystąpił do Międzynarodowej Rady Rugby. Nigdy nie udało się polski rugbystom zakwalifikować do imprezy. Do największych sukcesów kadry należy awans do Dywizji 2A Europejskiego Pucharu Narodów w 2008 roku.

Jak reprezentacja Polski wygląda dziś? Selekcjonerem kadry od 25 maja 2006 roku jest Tomasz Putra, który dzięki swoim rozległym kontaktom próbuje nakłonić wielu zawodników do gry w naszych barwach. Przepisy IRB są bardzo proste, wystarczy udowodnić, że ma się przodków z kraju, którego barwy chce się reprezentować i nie trzeba mieć nawet paszportu tego kraju. Efekt? Reprezentacja Polski złożona jest w dużej mierze z francuskich zawodników, chociażby takich jak Bastien Sipielski, David Chartier, czy też Cédric Vaissière. W polskich barwach występuje również Anglik Thomas Jankowski.

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.