Futbol na białoruskiej ziemi

2011-11-17, 20:32   A A A   drukuj   Stanisław Popek

Zwykle mówiąc o sporcie na Kresach Wschodnich wspomina się przede wszystkim o takich klubach jak Pogoń Lwów, Czarni Lwów, czy też Śmigły Wilno. Polskie organizacje sportowe rozwijały się również na terenie dzisiejszej Białorusi.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych klubów zdaje się być Grodzieński Klub Sportowy „Cresovia”, który w 1929 roku sięgnął po mistrzostwo Białostockiego OZPN (mistrzostwa były rozgrywane po raz pierwszy), tocząc zacięty bój z WKS 42 PP Białystok. Wcześniej Cresovii Grodno udało się awansować z Białostockiej B-klasy do Klasy A Wileńskiego OZPN. W 1926 roku jako beniaminek piłkarze z Grodna zajęli piąte miejsce, rok później pożegnali się z rozgrywkami. W składzie Cresovii występował chociażby Marian Karol Schaller, który dzięki dobrym występom w Klasie A trafił do warszawskiej Legii, w której później występował przez prawie dziesięć lat. Schaller pięć razy zagrał w barwach reprezentacji Polski. Na początku lat 20. XX wieku do Grodna zawitała jedenastka, słynnego wówczas austriackiego klubu Hakoah Wiedeń, która zmierzyła się z reprezentacją tego miasta. Polacy przegrali aż 2:10, spotkali się oni jednak z piłkarską potęgą.

Innym znanym klubem jest WKS 76 PP Grodno, który wraz z rozwojem futbolu stawał się coraz silniejszym zespołem, dzięki czemu w latach 1931, 1932, 1933, 1934, 1936, 1937, 1938, 1939 sięgał po tytuł Mistrza Okręgu Białostockiego. Wielu zawodników do WKS-u trafiało na czas służby wojskowej, chociażby Jerzy Hasselbusch z Warszawianki, czy też Adam Haliszka, który grał w Garbarni Kraków. O sile klubu z Grodna stanowili jednak w większości wychowankowie.

WKS 82 PP Brześć to kolejny przedstawiciel dzisiejszej Białorusi. Klub znany jest przede wszystkim z udanego sezonu w 1930 roku, kiedy to w I rundzie eliminacji do ekstraklasy zostawił w pokonanym polu takie zespoły jak Ognisko Wilno, czy też białostocki WKS 42 PP. Warto dodać, że klub z Białegostoku był wówczas jednym z najsilniejszych w okręgu. Piłkarze z Brześcia stanęli przed szansą wejścia do ligi krajowej, jednak na ich drodze stanął inny wojskowy klub WKS Siedlce, który to WKS 82 PP wyeliminował w półfinale eliminacji. WKS 82 PP Brześć trzykrotnie był najlepszym klubem Polesia. W Brześciu istniały również inne kluby piłkarskie jak chociażby WKS 4 dsp Brześć, który dwukrotnie zostawał mistrzem Polesia, a także kluby które sięgnęły w swojej historii po jednym razie po tytuł mistrzowski WKS Brześć, Ruch Brześć i Pogoń Brześć. Ten ostatni działał zresztą również w lekkiej atletyce podobnie jak KS Strzelec Brześć, KS Rodzina Wojskowa Brześć, czy też HKS Brześć.

Na terenach dzisiejszej Białorusi istniały również kluby żydowskie jak chociażby Makkabi Grodno, który występował w latach 1936-1939 w Klasie A Białostockiego OZPN, czy też Kraft Grodno, a także Jutrzenka Grodno.

Pisząc o klubach z Kresów trudno nie wspomnieć o Kotwicy Pińsk, która dwukrotnie zdobywała mistrzostwo Polesia. Twórcą sukcesów tego klubu był Karol Kossak, który wcześniej miał okazję grać w czołowych klubach, a także w reprezentacji Polski. Zespół złożony był z marynarzy, którzy pełnili służbę na rzece Prypeć. Niestety, częstym przypadkiem było rozsprzedawanie zespołu, tak było chociażby w przypadku wspomnianej już Kotwicy, czy też Ogniska Łunieniec.

Nie sposób wymienić wszystkie kluby. Warto dodać, że nie tylko uprawiano piłkę nożną. Cresovia Grodno może pochwalić się chociażby wspaniałymi siatkarzami, jak również tym, że jest jednym z założycieli hokeja na trawie.

Wkrótce na łamach naszego portalu zamieścimy artykuł poświęcony klubom z dzisiejszej Litwy.

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.