Futbol na Wyspach Owczych

2013-08-02, 07:40   A A A   drukuj   Katarzyna Popek

Liga Piłkarska na Wyspach Owczych dla przeciętnego kibica nie ma wielkiego znaczenia. Jest to po prostu kolejny, zwykły turniej, który trzeba mocno rozważyć, żeby zdecydować się na niego przyjść.

Piłka nożna na tym archipelagu wysp wulkanicznych zaczęła się formować ponad wiek temu, jednak nie stała się ona najpopularniejszym sportem. Pierwszy klub powstał w 1892 roku i był nim Tvoroyrar Boltfelag TB. Oficjalnie pierwsza liga została stworzona w 1942 roku, natomiast drugoligowe rozgrywki zaczęły odbywać się rok później. Kiedy ligi piłkarskie na świecie redukowano, pierwsza liga na Wyspach Owczych zaczęła się rozwijać. Początkowo obejmowała 4 kluby, ale przez kolejne dziesięciolecia ich liczba stale rosła. Obecnie liga piłkarska składa się z czterech grup męskich i dwóch żeńskich. Jednym z powodów rozwoju futbolu było ograniczenie morskich imprez, w których konkurowano w czasie II wojny światowej. Biorąc pod uwagę niską populację, a także niesprzyjającą infrastrukturę, rozwój piłki nożnej na Wyspach Owczych należy uznać za wielki sukces. Chociaż nigdy nie będzie można jej porównywać do ligi angielskiej, hiszpańskiej czy też niemieckiej Bundesligi, jest ona o charakterze konkurencyjnym i odpowiednia dla standardów swojego terytorium.

Powrót | źródło: goalpost.tv
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.