Liga Piłkarska na Wyspach Owczych dla przeciętnego kibica nie ma wielkiego znaczenia. Jest to po prostu kolejny, zwykły turniej, który trzeba mocno rozważyć, żeby zdecydować się na niego przyjść.
Piłka nożna na tym archipelagu wysp wulkanicznych zaczęła się formować ponad wiek temu, jednak nie stała się ona najpopularniejszym sportem. Pierwszy klub powstał w 1892 roku i był nim Tvoroyrar Boltfelag TB. Oficjalnie pierwsza liga została stworzona w 1942 roku, natomiast drugoligowe rozgrywki zaczęły odbywać się rok później. Kiedy ligi piłkarskie na świecie redukowano, pierwsza liga na Wyspach Owczych zaczęła się rozwijać. Początkowo obejmowała 4 kluby, ale przez kolejne dziesięciolecia ich liczba stale rosła. Obecnie liga piłkarska składa się z czterech grup męskich i dwóch żeńskich. Jednym z powodów rozwoju futbolu było ograniczenie morskich imprez, w których konkurowano w czasie II wojny światowej. Biorąc pod uwagę niską populację, a także niesprzyjającą infrastrukturę, rozwój piłki nożnej na Wyspach Owczych należy uznać za wielki sukces. Chociaż nigdy nie będzie można jej porównywać do ligi angielskiej, hiszpańskiej czy też niemieckiej Bundesligi, jest ona o charakterze konkurencyjnym i odpowiednia dla standardów swojego terytorium.
Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.
Brak komentarzy.
Nazwa organizacji reprezentującej kraj: Polski Związek Piłki Nożnej
Data powstania organizacji: 20 grudnia 1919
Członkostwo w strukturach międzynarodowych: UEFA (2 marca 1955), FIFA (20 kwietnia 1923)
Najważniejsze daty w historii polskiej piłki nożnej
7 lutego 1867 – powstaje Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" Lwów, w którym rozwija się między innymi piłka nożna, założyciele Łukasz Goldenthal oraz Kazimierz Żukotyński
1888 – Henryk Jordan zakłada w Krakowie Park Zabaw i Gier gdzie można było zapoznać się z piłką nożną
1889 – Henryk Jordan przywozi z Niemiec do Krakowa futbolówkę
1890 – szkolne drużyny rozgrywają turnieje na krakowskich Błoniach