Futbol w Sarajewie dzięki gimnazjalistom?

2013-05-31, 06:24   A A A   drukuj   Katarzyna Popek

Historia futbolu w Sarajewie ma swój początek w ubiegłym wieku. Po raz pierwszy piłka nożna zagościła w tym mieście w 1903 roku, kiedy to trzej gimnazjaliści - Emil Najšul, Feodor Lukač i Zdravko Jeftanović zabrali ze sobą piłkę i dla zabawy zaczęli ją kopać.

Już 5 lat później powstał pierwszy klub piłkarski – FK Osman. Na początku swojej działalności nie miał on konkurencji, jednakże dalszy rozwój utrudniała trudna sytuacja gospodarcza. Dopiero w latach dwudziestych XX wieku dochodzi do większych zmian w Sarajewie, kiedy to założono pierwszy wieloetniczny klub piłkarski. Kolejarze nie byli zadowoleni z rosnącej popularności „krajowych" klubów i zdecydowali się założyć własny, składający się z pracowników wszystkich narodowości, który z biegiem czasu stał się jednym z najbardziej popularnych w kraju. Bardzo ważnym rokiem w historii sarajewskiego futbolu był 1946, kiedy to z połączenia dwóch klubów (Udarnik i Sloboda), powstało FK Sarajewo, które kilka lat później zmieniło nazwę na Fudbalski Klub Sarajevo. Warto wspomnieć, że klub ten działa do dnia dzisiejszego na terenie Bośni i Hercegowiny. Natomiast historia piłkarskich derbów w Sarajewie zaczyna się w 1954 roku. Walka zespołów nie trwa wówczas przepisowe 90 minut, lecz znacznie dłużej. W drugiej połowie XX wieku kluby piłkarskie stały się ozdobą miasta, piłka nożna zyskała na znaczeniu i do dzisiaj rośnie liczba fanów tego sportu.

Powrót | źródło: radiosarajevo.ba
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.