Gerard Cieślik jak ks. Jan Twardowski!

2014-12-20, 09:28   A A A   drukuj   Stanisław Popek

fot. Wikimedia Commons/Unknown
Gerard Cieślik legenda Ruchu Chorzów tak jak ks. Jan Twardowski, doczekał się swojej ławeczki. Po ponad roku od swojej śmierci, symbolicznego odsłonięcia rzeźby dokonała Pani Krystyna Cieślik, żona zmarłego oraz Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

Pomnik przy, którym można przysiąść na ławeczce, a nawet zrobić sobie zdjęcie z wykutą figurą Gerarda Cieślika zawieszając na jego szyi szalik, z czasów gdy występował na boisku stoi na ul. Wolności w Chorzowie obok budynku Poczty Głównej. Rzeźbę wykonano z brązu ma 180 cm wysokości, 210 cm długości i ok. 70 cm szerokości, a jego autorem jest Tomasz Wenklar – twórca, m.in. popiersia Wojciecha Kilara w Katowicach czy pomnika Ryśka Riedla w Tychach.
 
Na uroczystości odsłonięcia ławeczki pojawiła się rodzina, jego przyjaciele oraz osoby związane z Ruchem, jak Waldemar Fornalik, Eugeniusz Lerch czy Antoni Piechniczek - Ta ławeczka będzie okazją, aby wspominać o Panu Gerardzie Cieśliku - stwierdził gospodarz miasta.

Swoją drogą Cieślik dorównał do znanych naszych poetów jak ks. Jan Twardowski, którego ławeczka stoi przy Krakowskim Przedmieściu nieopodal kościoła sióstr wizytek w Warszawie. Co ciekawe można na niej przysiąść, nacisnąć klawisz i posłuchać wierszy, które recytuje sam ksiądz. Jakby tak pan Gerard niespodziewanie zaczął mówić jak uderzać piłkę, by ta trafiała do bramki, mogłoby to być cenniejsze od samych treningów.

Swoją ławeczkę ma też Julian Tuwim przy ulicy Piotrkowskiej 104 przed Pałacem Juliusza Heinzla w Łodzi.

W Tarnowie przy ul. Wałowej swoje ławeczki mają Agnieszka Osiecka, Zbigniew Herbert i Jan Brzechwa. Ich postacie są odlane z brązu i są naturalnych rozmiarów. Obok ławek stoją metalowe skrzynki z tomikami poezji, a klucze można dostać w pobliskiej pizzerii.
Powrót | źródło: własne/ruchchorzow.com.pl
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.