Historia angielskiego futbolu

2013-04-19, 07:48   A A A   drukuj   Katarzyna Popek

Wynalezienia futbolu nie można przypisać Anglii. Już od bardzo dawna ludzie z całego świata stawali do walki, by pchać coś na kształt piłki w odpowiednim kierunku. Istnienie gry zbliżonej do futbolu odnotowano w Chinach ponad 5000 lat temu. W Anglii owa gra lub coś do niej zbliżonego, ma co najmniej kilkaset lat. Grupa ludzi z jednej wioski konkurowała ze swoimi rywalami z innej, co polegało na pchaniu piłki przez kilka mil do celu, zazwyczaj dogodnie ulokowanego w pobliżu piwiarni.

W drugiej połowie XIX wieku, w Anglii ciężka gra, w której udział brały dwie drużyny uganiające się za piłką o dość dziwnym kształcie, zaczęła przybierać formy piłki nożnej, oddalając się przy tym regułami od rugby. Wówczas to kilka klubów i związków zaproponowało pierwsze oficjalne zasady gry. Ostatecznie w 1863 roku największe poparcie uzyskały propozycje Związku Piłki Nożnej (Football Association). Od tego czasu FA wielokrotnie wprowadzało poprawki w zasadach, które obowiązują po dziś. Tak naprawdę, reguły są nieustannie aktualizowane, jest to ciągły proces. W 1885 roku sport ten zyskiwał już miano profesjonalnego, jednak nie przełożyło się to zbytnio na grze zawodników, którzy mogli oczekiwać płac w okolicach funta tygodniowo. Trudno jest to porównywać z dzisiejszymi kwotami, jakimi wynagradzani są piłkarze.

Stopniowo ograniczano również zagrywanie piłki ręką i ostatecznie jedynym graczem, który miał prawo dotykać w ten sposób futbolówkę, był bramkarz, a przed I wojną światową mógł to uczynić jedynie w swoim polu karnym. Wprowadzona w 1912 roku zmiana była prawdopodobnie jedną z ostatnich tak istotnych poprawek. Ograniczenie przestrzeni bramkarza znacząco wpłynęło na rozwój gry ofensywnej. Nie rezygnowano przy tym z ostrej walki, jednak kiedy na początku XX wieku zdecydowano się na wprowadzenie pewnych zmian w tym aspekcie, obraz gry uległ znaczącej zmianie.

W XX wieku całe środowisko piłkarskie rosło w siłę, istniały już dwie ligi - Division One i Division Two. Nie do końca jednak zwracano uwagę na dokładne przestrzeganie zasad. Przykładowo, tuż po zakończeniu I wojny Arsenal Londyn awansował do Division One pomimo tego, iż w 1914 roku rozgrywki w Division Two zakończył na piątym miejscu.

W roku 1970 angielski sport przeżywał kryzys. Trudny czas dla gospodarki oraz powiększające się bezrobocie przyczyniły się do zahamowania rozwoju tej dyscypliny. Jednakże popularność jaką zdobyła już piłka nożna, pozwoliła na przetrwanie tego sportu.

W latach 1981-82 nastąpiły drastyczne zmiany w regułach gry. Nie spowodowało to braku zainteresowania angielskimi klubami. Wtedy też pieniądze stały się integralną częścią zespołów, bez których trudno było dojść do sukcesów, ponieważ najlepsi zawodnicy domagali się wysokich wypłat za swoją grę.

Pierwszy, towarzyski mecz piłkarski został wyemitowany 16 września 1937 roku przez stację BBC, kiedy to Arsenal grał z drużyną rezerw. Natomiast pierwszą transmisję z międzynarodowego meczu można było obejrzeć 9 kwietnia 1938 roku (Anglia – Szkocja).

Powrót | źródło: information-britain.co.uk
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.