Historia badmintona

2015-04-10, 09:53   A A A   drukuj   Katarzyna Popek

fot. Wikimedia Commons
Badminton ma swoje korzenie w Europie, jak również i w Azji. Gra ta ma swoją ponad 2000 historię.

W wieku XVII grano w wolant (gra podobna do badmintona) i był on znany raczej tylko wśród wyższej klasy angielskiej, jak również w innych wielu krajach europejskich. Gra polegała po prostu na uderzeniu przez dwie osoby od tyłu lotki i skierowaniu ją do przodu dzięki specjalnej rakiecie. Wymiana ta miała trwać jak najdłużej do czasu uderzenia lotki o ziemię.

Nowoczesnego badmintona można doszukiwać się w połowie XIX wieku na Indiach Brytyjskich. Został on stworzony przez stacjonujących tam oficerów. Do tradycyjnego angielskiego wolanta dodano pojęcie netu. W brytyjskim garnizonie Poona, nowa forma gry była nazywana tam jako „Poona“ lub „Poonai“. Grano tam wówczas wełnianymi piłkami, które były szczególnie popularne wśród wyższych klas podczas wietrznej i deszczowej pogody, jednak ostatecznie lotka przejęła rolę „piłki“. Jest to gra autorstwa emerytowanych oficerów, którzy powrócili do Anglii. Została ona wprowadzona jako forma rozrywki dla gości księcia Beaufort w jego rezydencji „Badminton“ w Gloucestershire i tak badminton stał się popularny w Anglii, a także stąd też powstała jego nazwa. 

W marcu 1898 roku odbył się Pierwszy Otwarty Turniej w Guildford, a rok później Pierwsze Mistrzostwa Anglii. 

Międzynarodowa Federacja Badmintona powstała w 1934 roku i była złożona z 9 członków: Anglii, Walii, Irlandii, Szkocji, Danii, Holandii, Kanady, Nowej Zelandii i Francji, zaś w 1936 roku dołączyły także Indie.

Pierwszym międzynarodowym turniejem był Puchar Thomasa (zespoły męskie) zorganizowanym w 1948 roku. Od tego czasu utworzono również Uber Cup (zespoły żeńskie), mistrzostwa świata, Sudirman Cup (zespoły mieszane), jak również Mistrzostwa Świata Juniorów.

Badminton jest stosunkowo nową dyscypliną olimpijską. Był to demonstracyjny sport podczas Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972 roku. Ostatecznie badminton stał się sportem olimpijskim podczas Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku. Były wprowadzone tylko gry singlowe i deble. Mieszane zespoły dwuosobowe zostały uznane w 1996 roku podczas Igrzysk Olimpijskich w Atlancie i był to jedyny sport, w którym mogli grać mężczyźni i kobiety razem.

Co ciekawe, tylko 5 krajów zdobyło złoto na Igrzyskach Olimpijskich, od kiedy w 1992 roku badminton został wprowadzony. A są to: Chiny, Indonezja, Korea, Dania i Anglia. 

Ciekawym faktem jest również to, że pierwszy jakikolwiek złoty medal dla Indonezji zdobyła  badmintonistka Susi Susanti, a stało się to dopiero po 40 latach uczestnictwa tego kraju w Igrzyskach Olimpijskich. Żeby tego było mało Alan Budi Kusama – przyszły mąż Susi zdobył drugie złoto dla Indonezji, również w tym samym roku (1992).
Powrót | źródło: teamusa.org
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.