Historia Makabi Grodno

2014-02-24, 07:21   A A A   drukuj  

Makabi Grodno to jeden z pierwszy klubów w Grodnie.

Na początku XX w. do lat 40., w Grodnie 40% ludności stanowili Żydzi. Tworzyli oni swoje szkoły i kluby. Tak też doszło do powstania w latach 20. Makabi Grodno.

Warto zauważyć, że zespoły o nazwie Makabi były niemal w każdym mieście w Europie, gdzie była ludność żydowska.

Do dziś nie przetrwało zbyt wiele informacji na temat tego klubu. Wiele dokumentów i zdjęć zniknęło w czasie okupacji. Niszcząc cały przedwojenny dorobek.

Przed napisaniem tego artykułu, miałam kontakt z wieloma Żydami i społecznością żydowską w mieście i poza nim. Rok temu zmarł ostatni więzień grodzieńskiego getta. Szczególnie popularne były mecze, gdy żydowska Makabi spotykała się z polskim zespołem WKS Grodno.

Swoje mecze Makabi rozgrywało na głównym stadionie miasta, który mieścił się na ulicy Sobieskiego 3 (dziś Zakharova - Захарава)

Makabi, dzięki swojej doskonałej reputacji cieszył się poparciem znacznej części ludności miasta. Z czasem polski rząd zakazał jednak działalności. W 1924 roku klub potajemnie reaktywowano pod nazwą Hasmonea, by rok później działać już pod starą nazwą, tworząc nowe sekcje: kolarstwa, narciarstwa, boksu i szkolenia wojskowego. W 1938 r. zaczęto grać również w koszykówkę.

Klub zbierał najlepszych graczy ludności żydowskiej w mieście. Później zaczęły pojawiać się takie drużyny jak Kresowia oraz WKS Grodno, a konkurencja w innych klubach żydowskich była bardzo duża. Żydowskie kluby słabły, a WKS Grodno stał się najsilniejszym w mieście. Zaczęło dochodzić również do starć między fanami.

Wojna zmieniła życie wielu sportowcom, niewielu udało się przeżyć.

Ruslan Kulevich - dziennikarz białoruskiego portalu Tvoj Styl

Artykuł udostępniony dzięki uprzejmości portalu Tvoj Styl

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.