Historia piłki nożnej w Łomiankach

2012-02-04, 09:57   A A A   drukuj  

Historia Klubu Sportowego w Łomiankach sięga czasów przed wojennych, zresztą sami przeczytajcie.

Założycielem ówczesnego klubu był Eugeniusz Łotocki, który został mieszkańcem Łomianek od czasów elektryfikacji, czyli 1932 roku, jako były zawodnik Pogoni we Lwowie i Cracovii żywo interesował się sportem. Już w 1933 roku wraz z innymi miłośnikami piłki nożnej założył w Łomiankach Klub Sportowy ŁKS przy Związku Młodzieży Wiejskiej. Był w nim zawodnikiem, kierownikiem i trenerem. Prezesem klubu był naczelnik ochotniczej straży pożarnej, późniejszy więzień Oświęcimia Władysław Kowalski. Drużyna ŁKS Łomianki rozgrywała swoje mecze w klasie B, klub należał do Polskiego Związku Piłki Nożnej. Odnosił wiele sukcesów jak na tak niewielki ośrodek. Zainteresowanie klubem było bardzo duże. Łomianki przed II wojną światową liczyły ok. 3000 mieszkańców, a na mecze przychodziło nawet 500 osób. Zbierano dobrowolne datki i w ten sposób finansowano działalność klubu.

Teren boiska znajdujący się w tym samym miejscu co dziś (Łomianki ul. Fabryczna 48), należał do firmy garbarskiej Habe Raabe, który dzierżawił go nieodpłatnie klubowi od 1933 roku. Tak boisko przetrwało do 1960 roku, kiedy to do kraju przyjechał spadkobierca firmy i sprzedawał wszystkie tereny po byłej firmie Habe Raabe. Chciał również sprzedać teren, na którym znajduje się boisko, jednak spotkał się z dużym oporem ówczesnych piłkarzy i działaczy. Sprawa trafiła do Sądu Wojewódzkiego, gdzie po rozprawie boisko zostało formalnie przekazane na cele sportowe. Później w latach 90. sąsiadującą z boiskiem uliczkę nazwano ul. Habe Raabe, w dowód wdzięczności dla przedwojennej działalności właściciela garbarni.

W późniejszym okresie powstał klub piłkarski Ferryt Łomianki, który kontynuował tradycje przedwojenne. Boisko również posiadało niewielki budynek, na którym rozgrywano mecze w oficjalnych rozgrywkach. W latach 80. ubiegłego stulecia na boisku rozgrywano już tylko mecze nieoficjalne, z terenu korzystały szkoły i okoliczna młodzież.

Dopiero w 1993 roku reaktywowano klub ponownie. Z inicjatywy Grzegorza Pachutki i Wojciecha Wąsowskiego oraz licznej grupy sympatyków powołano i następnie zarejestrowano jako stowarzyszenie kultury fizycznej Klub Sportowy Łomianki. Pierwsze lata to pasma sukcesów sportowych z roku na rok zespół awansował kolejno z klasy B do klasy A, Ligi Okręgowej, po kolejnych dwóch latach awans do IV ligi. W następnym roku KS Łomianki zajął 1. miejsce w IV lidze, niestety nie dawało to awansu. W meczu barażowym o III ligę z Mazowszem Grójec, KS Łomianki przegrał. Warto odnotować, że KS Łomianki zdobył Puchar Polski na szczeblu województwa mazowieckiego. W międzyczasie olbrzymim wysiłkiem społecznym teren boiska ogrodzono, postawiono budynek klubowy, trybuny, zamontowano oświetlenie. W ciągu kilku lat powstała druga drużyna seniorów, drużyna Oldboy oraz zespoły młodzieżowe. Obecnie I zespół seniorski gra w IV lidze, druga drużyna gra w klasie A, zespoły młodzieżowe występują w rozgrywkach juniorskich. Najstarsza drużyna dziecięca występuje w Lidze Trampkarzy 1997. Zaś młodszy rocznik 1999 bierze udział w rozgrywkach młodzików, a najmłodszych w orlikach.

Powrót | źródło: KS Łomianki
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.