ISSN
Sportowa Historia

Historia polo

2015-04-24, 10:32   A A A   drukuj   Katarzyna Popek

fot. morguefile.com/jade
Dokładnie nie wiadomo, gdzie swój początek ma polo, przypuszcza się, że było to w Azji lub na Bliskim Wschodzie.

Przed tym gdy polo stało się oficjalnie sportem, uznawano go za wyjątkowy sposób treningu żołnierzy, dzięki któremu mogli się przygotowywać do bitew. W Persji polo wraz z szermierką, sokolnictwem i łucznictwem było kluczem do przygotowania na wojnę. 

W średniowieczu w polo grywano od Konstantynopola aż po Japonię. Artefakty i obrazy nie przedstawiają żołnierzy podczas walki, lecz podczas gry, uderzających w mały, okrągły obiekt. 

Pierwszym klubem na świecie był Silchar Kangjai Club, założony w 1859 roku. Polo było pierwotnie  niezwykle brutalnym sportem, w którym nie można było dryblować i do którego były używane małe konie. 

W ciągu lat 70. XIX wieku oddziały brytyjskie stacjonujące w Indiach szybko zwróciły uwagę na tę dyscyplinę sportową. Osobą, która najbardziej przyczyniła się do rozwoju polo jest porucznik Joseph Sherer - nazywany jest „ojcem współczesnego polo“. 

Przed tym jednak w polo zaczęli grać w Anglii za sprawą kapitana Edwarda “Chickena” Hartopa i jego kompanów oficerów z 10. husaru. Edward Hartop był jedną z pierwszych osób, które zaczęły opracowywać zasady nowoczesnego polo. Początkowo grało w jednej drużynie aż ośmiu zawodników, dopiero później zredukowano ich do 4. 

W latach 1910-1911 zostały wprowadzone handikapy w celu wyrównania poziomu drużyn. Wzrastające tempo gry oraz ilość przypisanych zadań do każdego gracza, nie pozwalały jednemu zawodnikowi kontrolować piłki. W latach 30. XX wieku strategie piłkarskie wprowadzono do gry w polo i podawanie stało się stylem gry.

Obecnie najlepszymi zawodnikami są Argentyńczycy, za nimi plasują się Amerykanie i Anglicy. Polo stale się rozwija, dzięki czemu nie tylko zawodnicy ale również konie spisują się coraz lepiej.
Powrót | źródło: uspolo.org
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.