Historia powstania NIVA

2015-07-03, 10:41   A A A   drukuj   Katarzyna Popek

fot. Wikimedia Commons
Grupa entuzjastycznych nauczycieli oraz osób pracujących z młodzieżą utworzyła Związek Siatkówki Irlandii Północnej (NIVA) w 1970 roku.

5 lat później zorganizowali ligę męską, natomiast w 1977 roku pierwsze zawody dla kobiet. 

Pierwszy męski zespół reprezentujący Irlandię Północną brał udział w zawodach rozgrywanych przeciwko Republice Irlandii w 1976 roku. Rok później powstała juniorska drużyna kobiet.

Pierwszy męski oficjalny turniej (Mistrzostwa Wspólnoty Narodów) odbył się w Anglii w 1981 roku. NIVA zakończyła swój udział na 9. miejscu na jedenaście startujących drużyn. Najlepsza okazała się Kanada, druga była Nigeria, trzecia zaś Anglia. Pierwszym przedsięwzięciem kobiecym był Wiosenny Puchar Europy Zachodniej, w którym to reprezentacja Irlandii Północnej uplasowała się na ostatnim 12. miejscu.

Mistrzostwa Wysp Brytyjskich zadebiutowały w Irlandii Północnej w 1986 roku. Męska reprezentacja wygrała turniej w 1989 w Belfaście. 

Historia klubów siatkarskich dla dorosłych wyprzedza dokonania pionierskie szkoły z wczesnych lat 70. XX wieku. Od 1975 roku do wczesnych lat 80. dominował klub Queen`s University Belfast, stanowiący wyzwanie dla New University of Ulster. Silne zespoły były w Enniskillen, Omagh czy Limavady, ale najsilniejszym z nich i najbardziej spójnym pozostawał Craigavon Aztecs.

W 1990 roku NIVA i VAI (Irlandzkie Stowarzyszenie Siatkarskie) utworzyło ligę irlandzką dla mężczyzn i kobiet. Wówczas można było zauważyć ożywienie siatkówki w szkołach i klubach w całej prowincji. Wtedy też została wprowadzona siatkówka plażowa. 

Nowe tysiąclecie stanowi wyzwanie dla NIVA, w szczególności by utrzymać ten sport na terenie Irlandii Północnej. Corocznie odbywają się kursy dla trenerów i sędziów, jak również w 1998 roku miał miejsce kurs FIVB w Belfaście. Niestety nikt z Niva nie jest zadowolony z tego, co się dzieje. Ich celem nadal jest wspieranie siatkarzy i ponowna próba zainteresowania siatkówką osób mieszkających na terenie Irlandii Północnej.
Powrót | Źródło: nivolleyball.com
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.