Historia przedwojennego chełmżyńskiego sportu

2012-11-08, 07:50   A A A   drukuj  

Chełmża ma bogate tradycje sportowe w wielu dyscyplinach poczynając od wioślarstwa i kajakarstwa poprzez piłkę nożną i lekkoatletykę, a na boksie kończąc.

Działalność klubów sportowych rozpoczęła się jeszcze w czasach przedwojennych, a powstanie „Warty" pierwszego polskiego klubu piłkarskiego notujemy na rok 1913. Po nim w 1926 r. powstała drużyna piłkarska „Jutrzenka", a później „Pogoń", od której wywodzi się K.S Legia.

Chełmża położona nad Jeziorem Chełmżyńskim stała się kuźnią sportowych talentów. Do największych należał niewątpliwie kajakarz Czesław Błaszkiewicz pływający w Chełmżyńskim Towarzystwie Wioślarskim założonym w 1927 r. szczyt swojej formy osiągnął w 1939 r., kiedy to otrzymał nominację olimpijską do Helsinek. Niestety start uniemożliwił mu wybuch II wojny światowej. Z ChTW wywodzi się również Jolanta Radzikowska – Boehm, znana głównie w Szczecinie trener kadry narodowej żeglarzy klasy Dragon i Saling. Obecnie mieszkająca w Australii Sukcesy we wioślarstwie odnosili również Alfred Riedel oraz w latach sześćdziesiątych Marian Naglewicz i Jerzy Muszytowski.

Powrót | źródło: Urząd Miasta Chełmża
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.