Historia siatkówki

2015-09-18, 11:44   A A A   drukuj   Katarzyna Popek

fot. Wikimedia Commons
Amerykanin William G. Morgan, dyrektor YMCA w Holyoke rozwinął w 1895 roku halową dyscyplinę sportową "Minorette", która była podstawą dzisiejszej siatkówki.

Jako łagodna alternatywa koszykówki zawierała charakterystyczną siatkę na środku i wymieszane elementy z piłki ręcznej, fistballu i tenisa, dzięki czemu był nieograniczony kontakt z piłką, jak i nielimitowana ilość zawodników. W 1896 roku sport ten został przedstawiony na konferencji dyrektorów YMCA. W życie weszła też nowa nazwa „Volleyball” i dokonano pewnych zmian w regułach.

W 1900 roku od Kanady zaczęło się światowe rozpowszechnienie nowej dyscypliny sportowej. Podczas I wojny światowej została ona rozprzestrzeniona we wschodniej Europie, dzięki amerykańskim żołnierzom. Do połowy XX. wieku była już znana na całym Starym Kontynencie. Nowe techniki były wprowadzane przez europejskie drużyny, przykładowo blok i odbicie sposobem dolnym pochodzi z Czechosłowacji, system 5-1 ze Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, zaś atak z drugiej linii z Polski. Pierwsze Mistrzostwa Świata dla mężczyzn odbyły się w 1949 roku, zaś dla kobiet w 1952 roku. 
Powrót | Źródło: volleyballkreis-paderborn.de
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.