Historia tańca w Polsce

2014-09-01, 09:27   A A A   drukuj  

fot. morguefile.com/clarita
Historia Polskiego Sportu Tanecznego wiąże się z nazwiskiem twórcy tego ruchu - Marianem Wieczystym.

Marian Wieczysty (1902 - 1986) urodził się we Lwowie, tam uczył się podstaw tańca w szkole baletmistrza Stanisława Faliszewskiego, a następnie w szkole tańca Antoniny Werndl de Lehenstein. Od roku 1929 pracował jako samodzielny nauczyciel tańca we Lwowie. W 1935 r. powołał do życia Związek. Zawodowy Nauczycieli Tańca Rzeczpospolitej Polskiej. Jego działalność została przerwana wojną - lata 1939-1945.

W latach powojennych wznowił swoją działalność. Przeprowadził się do Krakowa, gdzie założył prywatna szkołę tańca, rozpoczął przygotowania do udziału par w turniejach tanecznych. W 1948 roku po raz pierwszy polska para wzięła udział w turnieju tanecznym o Mistrzostwo Europy i weszła do finału.

Marian Wieczysty organizował w Krakowie zarówno turnieje taneczne tylko dla par krakowskich jak również turnieje międzynarodowe. W 1954 roku rozpoczął pracę w krakowskim Domu Kultury, przy którym założył Amatorski Klub Taneczny.

Rok 1956, w którym powstała Polski Klub Taneczny (PKT), jest uznany jako początek powstania zorganizowanego ruchu tańca towarzyskiego w Polsce.

Należy wspomnieć, iż w latach 1918 - 1939 istniało w Polsce wiele prywatnych szkół tańca, jednakże w tym czasie nie istniał ruch współzawodnictwa turniejowego, mimo iż sąsiadujące z nami kraje wysyłały już wtedy pary taneczne na zawody międzynarodowe.

Polski Klub Taneczny był ogólnopolskim stowarzyszeniem, które zrzeszało działaczy, miłośników tańca i nauczycieli tańca towarzyskiego. Siedzibą PKT było miasto Kraków. W porównaniu z innymi krajami, Polska rozwijała ten ruch praktycznie od zera.
Powrót | źródło: sport.wlodkowic.pl
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.