Hokej na lodzie w Szwajcarii

2015-01-09, 10:00   A A A   drukuj   Katarzyna Popek

fot. Wikimedia Commons/Library and Archives Canada
Hokej na lodzie jest jednym z najbardziej popularnych sportów w Szwajcarii. Początek sezonu hokejowego jest wyczekiwany tak samo jak mistrzostwa w piłce nożnej. Każdy lokalny zespół może pochwalić się dużym gronem fanów.

Szwajcarska miłość do hokeja sięga początku roku 1900. Pierwsze Szwajcarskie Mistrzostwa Hokeja na Lodzie odbyły się w latach 1908-1909. Wówczas zwyciężył klub Bellerive z Vevey. Natomiast w latach 1910-1911 powstał Akademicki Klub Hokeja na Lodzie w Zurychu – jako pierwszy w niemieckojęzycznej Szwajcarii. Obecnie drużyny z każdego regionu językowego Szwajcarii grają w najwyższej klasie rozgrywek ligowych (National League A). 

W 1908 zostało założone Szwajcarskie Stowarzyszenie Hokeja na Lodzie, które zajmuje się grą zarówno na szczeblu krajowym, jak i regionalnym. Do 2008 roku w Stowarzyszeniu zrzeszonych było 320 klubów, 800 arbitrów, 11400 zawodników, jak również 13500 dobrze zapowiadających się młodych graczy. 

W 1908 powstała również Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie z siedzibą w Zyruchu. Obecnie zrzesza 73 kraje.

Szwajcarska reprezentacja hokeja na lodzie ma na swoim koncie wiele zwycięstw na arenie międzynarodowej. Na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Sankt Moritz zdobyła brąz, zajmując miejsce za Kanadą i Szwecją. Wywalczyła również 9 brązowych i 6 srebrnych medali na Mistrzostwach Europy. Szwajcarscy zawodnicy mogą pochwalić się także czterokrotnym zdobyciem złotego krążka. 

Chociaż upłynęło już wiele lat, szwajcarska drużyna narodowa nadal jest jedną z najlepszych na świecie. W 2008 roku w rankingu Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie męska reprezentacja zajmowała 7. miejsce, zaś drużyna kobiet była w pierwszej piątce.
Powrót | źródło: swissworld.org
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.