Igrzyska za drutami

2016-04-29, 02:41   A A A   drukuj  
Zapraszamy na wystawę "Igrzyska za drutami" która została otwarta w opolskiej siedzibie Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu.

Wystawa porusza historię igrzysk obozowych, które w latach olimpijskich 1940 i 1944 za drutami Stalagu XIII A Nürnberg-Langwasser w 1940 r. oraz oflagów: II C Woldenberg (Dobiegniew) i II D Gross Born (Borne Sulinowo) w 1944 r.  zorganizowali polscy jeńcy wojenni. Mimo, że zawody te nie posiadały oprawy i rozmachu igrzysk organizowanych w czasie pokoju i nigdy nie zostały za nie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski, niosły ze sobą to samo ważne przesłanie, które w latach II wojny światowej brzmiało jeszcze mocniej i bardziej wymownie. Było protestem jeńców przeciwko bezsensowności wojny i militarnej rywalizacji narodów.

 Ekspozycja ukazuje historię wielkiej odwagi, niezłomności, hartu ducha i ogromnego, fizycznego wysiłku sportowców oraz animatorów kultury fizycznej za drutami. Opowiadają ją fotografie, dokumenty oraz niezwykłe – jak na obozowe warunki – przedmioty, np. flaga olimpijska, medale czy puchary. Wystawa prezentuje również sylwetki wybitnych ludzi polskiego sportu, którzy inicjowali aktywność fizyczną jeńców w obozach Wehrmachtu, m. in. Teodora Niewiadomskiego, Arkadego Brzezickiego czy Antoniego Grzesika.

Ekspozycję można oglądać w terminach: 1–24 maja, 31 maja–30 czerwca.
Powrót | źródło: cmjw.pl
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.