Imrich Lichtenfeld i krav maga

2015-08-14, 10:19   A A A   drukuj  

fot. Wikimedia Commons/Yaron Lichtenstein
Imrich Lichtenfeld urodził się w 1910 roku w Budapeszcie, dorastał zaś w Bratysławie, gdzie jego ojciec Emanuel był detektywem czechosłowackiej policji, a także instruktorem samoobrony.

Był wszechstronnym sportowcem, aktywnie uprawiał sztuki samoobrony, zapasy, a także boks. W połowie lat 30. zorganizował grupę, która miała na celu pomóc Żydom wobec ataków antysemickich.

W 1940 roku Imrich Lichtenfeld uciekł przed aresztowaniem z Europy do Palestyny. Zanim dostał pozwolenie na wjazd do Palestyny, służył 2 lata w czeskim legionie pod dowództwem brytyjskiej armii w Północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie. Po utworzeniu Izraela (1948) został mianowany szefem wyszkolenia fizycznego oraz był odpowiedzialny za rozwój krav magi. 

W Izraelu zarówno kobiety jak i mężczyźni byli powoływani do służby wojskowej, dlatego Imrich Lichtenfeld rozwinął system walki, który nie był uzależniony od wzrostu i wagi obydwu płci. Istotą dla wojska było to, że krav magi można było szybko się nauczyć bez regularnych, intensywnych treningów.

Po aktywnej służbie wojskowej w latach 60. Imrich Lichtenfeld pracował nad dostosowaniem swojego systemu do potrzeb ludności cywilnej.

Jego pragmatyczny punkt widzenia oraz praktyczne doświadczenie wpłynęły silne na system walk. Imrich Lichtenfeld do ostatnich lat życia pracował nad rozwojem i optymalizacją krav magi.

Imrich Lichtenfeld zmarł w 1998 roku, w wieku 87 lat.
Powrót | źródło: ikmf-kravmaga.de
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.